banner39

banner35

Tacikistan Avrasya Birliği'ne katılmakta tereddütlü

Tacikistan, Putin’in Avrasya Ekonomik Birliği'ne katılım konusunda acele etmiyor

Orta Asya 27.08.2016, 12:39 27.08.2016, 12:47
Tacikistan Avrasya Birliği'ne katılmakta tereddütlü

Dünya Bülteni/ Haber Merkez

Tacikistan'ın Rus lider Putin tarafından kurulan Avrasya Ekonomik Birline (AEB) katılımı fiilen karara bağlanmış gibi görünse de bu işin kolay olmayacağı belirtiliyor.

Moskova hükümeti bu yılın sonuna kadar Duşanbe’nin örgüte katılma belgelerini göndereceğini umuyor. Ancak Rus Nezavisima Gazete'de yer alan habere göre, Tacikistan lideri İmamali Rahman bu konuda nihai kararını vermedi.

Tacikistan'nın AEB katılım konusu İmamali Rahmanov hükümetinin gündeminde bekliyor. Nezavisima gazetesine konuşan Tacik cumhurbaşkanı idaresindeki bir kaynağa göre, ne bu yıl, ne de gelecek yıl Tacikistan bu örgüte katılmayı düşünmüyor.

Tacik yetkili, "Kırgızistan ve Ermenistan’ın Avrasya Ekonomik Birlindeki deneyimleri ülkemizin bu örgüte katılması durumunda siyasi ve ekonomik egemenliğininin kısıtlanabileceğini göstermektedir. Başka taraftan bu bizim Washington ve Pekin ile ilişkilerimizde de gerilimler yaratabilir. Ancak son kararı yine de Taciklerin önderi verecektir” dedi.

Nezavisima gazetesinin yazarı Viktoriya Panfilova da Tacikistan'ın Avrasya Ekonomik Birliği'ne katılım konusunda acele etmemesinin nedeni bu ülkeye Avrupa ve Çin yatırımının artması olarak gösterildi.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?