banner39

banner35

Tacikistan camilerinde nöbet dönemi başladı

İstanbul'daki terör saldırısından sonra Tacikistan'daki camilerde 24 saat nöbet tutulacak

Orta Asya 30.06.2016, 14:17 30.06.2016, 14:17
Tacikistan camilerinde nöbet dönemi başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan İslam Alimleri Konseyi Başkanı Saidmukarram Abdulqodirzoda Duşanbe'de Müslüman aktivistleri ile düzenlediği toplantıda açıklamaya yaparak İstanbul Atatürk Havalimanında yaşanan terör saldırısından sonra bu ülkedeki camilerde 24 saat nöbet tutulacağını bildirdi. Başkan alınan önlemlerin halkın güvenliğini sağlamak için olduğunu ve nöbet tutma uygulamasının Ramazan ayı boyunca ve bayram günlerinde devam edeceğini açıkladı.

Saidmukarram Abdulqodirzoda konuşmasında, “Hepimiz gördük, dün İstanbul havaalanında bir patlama yaşandı. Olayda çok insan öldürüldü. Biz camilerde oluşturduğumuz etik komisyonların daha aktif çalışmasını istiyoruz. Tabii ki bu tur olaylardan öncelikle Allah’a sığınırız, ama biz de uyanık olmalıyız" dedi.

Abdulqodirzoda, nöbet tutan görevlilerin uyumamaları gerektiğini, şüpheli şeyler ve insanlar hakkında hemen güvenlik yetkililerini uyarmaları gerektiğini söyledi. Özellikle Ramazan Bayramı arifesi ve bayram günlerinde dikkatli olunmasını, güvenlik kameralarının düzgün işleyişininin kontrol edilmesini ve uzmanların da bu konuda uyarılması gerektiğini belirtti.

Tacikistan Müftüsü Atatürk Havalimanında yaşanan terör saldırısını şiddetle kınadığını da sözlerine ekledi.

Tacikistan Alimler Konseyi Çarşamba günü toplantısında Ramazan bayramının 6 Temmuz'da kutlanacağı açıkladı.

Daha önceki yıllarda da Tacikistan’da Ramazan bayramını diğer ülkelerden bir gün sonra kutlamış ve bu yerel Müslümanların tepkisine neden olmuştu.

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?