banner39

banner35

Tacikistan'da, koronavirüs tehdidi nedeniyle camilerde toplu namaz yasaklandı

Duşanbe'deki en az üç cami, müminleri topluca namaz kılmaktan kaçınmaya çağırdı.

Orta Asya 04.03.2020, 18:04
Tacikistan'da, koronavirüs tehdidi nedeniyle camilerde toplu namaz yasaklandı

Tacikistan camileri, kalabalık yerlerde hızla yayılan yeni bir tür koronavirüsün muhtemel yayılmasını önlemek için önümüzdeki günlerde cemaate kapılarını geçici olarak kapatabilir.

Yerel basında çıkan haberlere göre Duşanbe'deki en az üç cami, müminleri topluca namaz kılmaktan kaçınmaya çağırdı.

Shokhmansur metropol alanındaki merkezi caminin imam-khatibi Abdulhak Obidov 03 Mart Salı günü yaptığı açıklamada, cemaatin camilerde namaz kılmaktan geçici olarak uzak durduklarını açıkladı. “Bu karar, müminlerin güvenliği için, koronavirüsün olası yayılmasını önlemek amacıyla verildi” dedi.

Başkentin acil kliniğinin yakınında bulunan Shohmansur Katedrali Camii'nin imamı, 3 Mart'ta akşam namazından önce, koronavirüsün yayılma tehdidi ile bağlantılı olarak camide namazların kılınmayacağını söyledi. “Sevgili cemaat, bizi doğru anlayın, böyle bir emir aldık” dedi. Talimatın hangi yapıdan alındığını bildirmedi.

Bu arada Tacikistan Müftüsü Saidmukarram Abdulkodirzoda, camilerde karantina hakkında hiçbir şey duymadığını, ancak gerekirse ülkesinin, İran ve Afganistan'ın deneyimlerini takip edeceğini söyledi. Geçtiğimiz Cuma günü, bu ülkelerdeki camilerde cuma namazı kılınmadı ve Suudi Arabistan umre ziyaretlerine geçici bir yasak getirdi.

Tacikistan Diyanet İşleri Komitesinin sözcüsü Afshin Mukim, camilerde karantinanın Tacikistan İslam Merkezinin önerilerine dayanan din adamlarının doğrudan kararı olduğunu söyledi.

Resmi verilere göre, Tacikistan'da teyit edilmiş koronavirüs vakası yoktu, ancak olası yayılmasını önlemek için önlemler alınıyor. 

Kaynak: centralasia, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (1)
Dilover 2 yıl önce
Türkiyede de ysaklanmalı
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?