Tacikistan'daki Çinli işçilerin grevi hakkında açıklama

Orta Asya 25.05.2020, 01:23
Tacikistan'daki Çinli işçilerin grevi hakkında açıklama

Tacikistan'ın kuzeyinde, Tacik-Çin Madencilik Şirketi'ndeki Çinli işçiler greve gitti.

Asia-Plus'ta yer alan habere göre, şirket konu hakkında yaptığı açıklamada işçilerin grevi 20 Mayıs'ta Çin'den Tacikistan'a insani yardım uçağının gelişini öğrendikleri anda başladı.

Açıklamada, “Duşanbe'de insani yardım sağlayan uçakla Çin'e dönmek istediler. Ancak, bu imkansız, çünkü onları göndermek için Çin'den izin almamız gerekiyor. Ama izin yoktu. Şu anda her şey yolunda, tüm çalışanlar çalışıyor ve sorun yok ” denildi.

Tacikistan'daki Çin Büyükelçiliği, şimdiye kadar grev hakkında doğru bilgiye sahip olmadıklarını bildirdi.

Sughd bölgesinin İçişleri Bakanlığı'ndaki bir portal kaynağına göre, Zarnisor kasabasında Tacik-Çin Madencilik ve Sanayi Şirketi'nden yaklaşık 60 Çinli işçi maaşlarının zamanında ödenmesini talep ederek merkez ofisinin yakınında toplandı. Kaynak, 8 ayın maaş almadığı için protesto ettiklerini kaydetti.

“Durumun daha fazla tırmanmasını önlemek için şirketin yönetimi polis çağırdı ve bir grup yerel OMON polisi bölgeye gönderildi. Kalabalığı dağıtmak için polisler havaya ateş etti. Kurban ve yaralı yok ”dedi.

Bu konuda herhangi bir ceza davası veya idari dava açılmamıştır.

Daha önce , çevik kuvvet polisinin asi Çinli işçileri dağıtmak için silah kullanması ve havaya ateş etmesi gerektiği bildirilmişti .

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?