banner39

banner35

Tacikistan'daki Yehova Şahitleri üyesinin mahkemesi ertelendi

Tacikistan'da 1997'den bu yana faal olan ve 2007 yılında yasaklanan Yehova Şahitleri örgütünün üyesi bir kişinin mahkemesi Rusça tercüman sebebiyle ertelendi

Orta Asya 09.08.2019, 08:53 09.08.2019, 10:03
Tacikistan'daki Yehova Şahitleri üyesinin mahkemesi ertelendi

Tacikistan'ın Hucend şehir mahkemesi 'Milli veya dini nefreti kışkırtmakla suçlanan 68 yaşındaki Yehova Şahitleri örgütünün takipçisi Şamil Haşimov'un yargılanmasını Rusça tercüman talebi sebebiyle 20 Ağustos'a erteledi.

Şamil Haşiimov bu yıl Şubat ayında yasaklı olan dini içerikli aşırı fotoğraf ve video saklama suçundan gözaltına alınarak, 5 ila 10 yıl hapis cezasına çarptırılma talebiyle yargılanıyor.

2017 sonbaharında, Khatlon bölgesindeki bir askeri mahkeme, dini nedenlerle askeri üniforma giymeyi reddettiği için 18 yaşındaki bir Yehova Şahitleri üyesi olan Daniil Islomov'u altı ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Yehova Şahitleri örgütü 1997'den beri Tacikistan'da faaliyet gösteriyor. 2007 sonbaharında Yehova Şahitlerinin faaliyetleri geçici olarak askıya alındı ​​ve tam olarak bir yıl sonra Duşanbe askeri garnizonu mahkemesi bu dini örgütün işleyişini tamamen yasaklamaya karar verdi.

2015 yılında, bir Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT-OSCE) toplantısında Avrupa Yehova Şahitleri Birliği (EASI), Yehova Şahitlerinin takipçilerinin Tacik yetkililer tarafından taciz edildiğini ve inançlarını özel olarak veya başkalarıyla ilişkilerinde uygulayamadıklarını belirtti. EASI ayrıca Tacik Devlet Ulusal Güvenlik Komitesinin Tacikistan'daki Yehova Şahitleri örgüt üyelerini sorgulamaya çağırdığını ve kendilerine suçlayıcı ifadeler imzalamaları için baskı yaptığını belirtti.

Kaynak: ca-news, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?