banner39

banner35

Tacikistan'dan Çin'e 49 yıllığına kiralık arazi

Tacikistan, doğal gaz boru hattı inşaatı için Çin'e 9.5 bin hektar arazi ayırdı

Orta Asya 23.08.2018, 15:26
Tacikistan'dan Çin'e 49 yıllığına kiralık arazi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan Hükümetinin Türkmenistan''dan Çin'e uzanan gaz boru hattı inşaatı için 49 yıl kullanmak üzere 9 bin 500 hektardan fazla arazi ayırdığı belirtildi.

Hayata geçirildiği zaman her yıl Tacikistan ekonomisine milyonlarca dolar kazandıracak olan proje için arazi tashih etme kararını Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman imzaladı.

Trans-Tacik Gas Pipeline Company Limited Şirketine göre, bu gaz boru hattı ülkenin Rogun, Rudaki, Lyahsh, Nurabad, Raşt ve Faizabadlı ilçelerinden geçecek. Türkmenistan'dan Çin'e uzanan gaz boru hattının uzunluğu yaklaşık bin kilometre ve Tacikistan topraklarından geçecek bölümü ise 400 kilometre. Gaz boru hattı için 47 tünelin üçüncü bir tarafın kullanma hakkı olmaksızın inşa edileceği belirtildi. Trans-Tacik Limited Şirketi boru hattı inşa edileceği arazi için Tacikistan’a 415 bin Somoni (44 milyon dolar) ödeme yapacak.

Türkmenistan'dan Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan üzerinden Çin'e uzanacak gaz boru hattı projesi büyük bir bölgesel projedir. Bu projenin uygulanması Tacikistan’a doğal gaz da sağlayacak.

Tacikistan ve Çin liderleri 2014 yılında projeye start vermiş, ama ana gaz boru hattının Tacikistan bölümünün inşaatı bugüne kadar başlamamıştı.

Yorumlar (1)
CD2 4 yıl önce
Türkmenistan ile Tacikistan arasında iki haftadır süren TIR krizine bakılacak olursa bu hattın kaderi Tacik-Türkmen ikili ilişkilerine oldukça bağlı ve kırılgan. ÇHC'nin bizzat devreye girerek bu altyapı projelerinin ekonomik çıktılarını bölge ülkelerine iyice anlatması, siyasi çekişmelerde bağışık sürdürülmesi gerektiğini ifade etmesi elzem.
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?