banner39

banner35

Tacikistan dolara karşı yuanı piyasaya sürüyor

Tacikistan doların yükselişini önlemek için piyasaya Çin yuanı sürmeye ve Çin ile Yuan üzerinden ticaret yapmaya karar verdi

Orta Asya 04.12.2015, 13:56 04.12.2015, 13:56
Tacikistan dolara karşı yuanı piyasaya sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Merkez Bankası Amerikan doları kurunun sert değişimlerini önlemek için ülkede Çin Yuanının tedavüle çıkarılacağını bildirdi.

Azattyk radyosunun haberine göre, ilk olarak 1 Milyon Çin yuanı piyasada yerini alacak. Tacikistan Merkez Bankası başkanı Jamşit Nurmuhammadzade Tacikistan Temsilciler Meclisine konu ile ilgili bilgi verdi. Başkana göre, bu tedbir Çin'den mal ithal eden işadamlarına Tacik milli parası Somoni ve Çin Yuanı ile işlem yapma imkanını verecek.

Eylül ayında Tacikistan ve Çin bu ülkeden mal ithal eden Tacik girişimcilerin Çin Yuanı ve Tacik Somonu ile ticaret yapmalarını öngören anlaşmayı imzalamışlardı. Bu anlaşmaya göre, Çin tarafı önümüzdeki üç yıl içinde Tacikistan’a yaklaşık 3 milyar 177 milyon Yuan (yaklaşık 500 Milyon dolar) para tahsis edecek.

Geçen hafta çok sayıda Tacik işadamı ABD doları döviz kuru dalgalanmaları sonucu ciddi zarara uğradı. ABD doları Tacikistan’da son bir yılda Somon karsında yüzde 50 değer kazandı.

Mayıs ayında dolar ve euro kurunun hızlı büyümesi üzerine Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman Merkez Bankası yönetimini görevden almıştı. Tacik Bankasının yeni yönetimi milli para birimi Somoni’nin değerini bir süre kontrol altında tutmayı başardı.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?