banner39

banner35

Tacikistan eski Khuja Komutanı Kerimov Dubai'de tutuklandı

SSCB'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını elde eden Orta Asya ülkesi Tacikistan'ın 1992-1997 yılları arasında yaşadığı iç savaştaki savaş suçlarından aranan eski Khuja Komutanı Kerimov Dubai'de gözaltına alındı

Orta Asya 14.08.2019, 10:14
Tacikistan eski Khuja Komutanı Kerimov Dubai'de tutuklandı

Tacikistan'da iç savaş sırasında, Halk Cephesi'nin saha komutanlarından Hodge Rakhimovich Kerimov, 13 Ağustos tarihinde Dubai'de yakalandı.

Akhbor haber sitesinin haberine göre, Khuja Komutanı olarak bilinen Kerimov, Tacik makamlarının talebi üzerine Interpol tarafından 2008 yılında aranan kişiler listesine eklenmişti. Kerimov, Birleşik Arap Emirlikleri polisi tarafından gözaltına alındı. Tacik parlamentosunun iki milletvekili cinayeti (1993'te Saidsho Saidov ve kardeşi ile 1997'de Tagay Shukurov cinayetleri) de dahil olmak üzere, soygun, rehin alma olaylarından sorumlu tutulan Kerimov, Birleşik Arap Emirlikleri'nde görülmesi sonrası gözaltına alındı.

Akhbor kaynaklarına göre, BAE yetkilileri Kerimov'un yakalanmasının ardından Tacikistan hükümetini bilgilendirdi ve süreç şimdi Tacikistan'a iade edilmesinin nasıl olacağı konusunda karar aşamasında.

Birkaç yıl önce, Emirates şüphelileri iade etmek için Tacikistan ile bir anlaşma imzaladı.

“Khuja Komutanı” olarak bilinen Kerimov Khuja Rakhimovich, 1 Ekim 1960'da Khuroson'un (eski adıyla Gozimalik) semtindeki Kızıl-Kala (şu anda Darband) jamoatında doğdu, İç Savaş sırasında Popüler Cephenin en ünlü komutanlarından biriydi. Tacikistan'da (1992-1997) muhalefete karşı savaştı.

Kerimov Tıp Enstitüsü'nde okudu ve savaştan önce Gozimalik'te tıp asistanı olarak çalıştı. 1992'de, Popüler Cephenin acımasız komutanlarından biri olan yakın arkadaşı Fayzali Saidov'un tavsiyesi üzerine, Tagay Shukurov ile birlikte, Gozimalik'te ikinci cepheyi açtı ve Popüler Cephenin yanında savaşmaya başladı.

Halk Cephesi'nin zaferinin ve İmamali Rahman hükümetinin iktidara gelmesinin ardından, Khuja Kerimov, Tacikistan Savunma Bakanlığı'nın özel kuvvetler tugayının komutan yardımcılığına atandı ve Gozimalik bölgesinin ve çevresinin resmi olmayan bir "kralı" oldu.

1995 milletvekili seçimlerinde Kerimov, Gozimalik bölgesinden Yüksek Kurul'a seçildi. Bu parlamentonun bileşimi “militan parlamento” olarak bilinir.

1998 yılının Mart ayında, Kerimov parlamento binasında tutuklandı ve 1993'te Gozimalik pamuk fabrikasının eski müdürü Saidsho Saidov ve kardeşi ile 1997'de eski yoldaşı, General Tagay Shukurov, Yüksek Meclis'in iki milletvekili de dahil olmak üzere birkaç cinayetle suçlandı. 

Ancak kısa süre sonra Kerimov serbest bırakıldı ve Tacikistan Futbol Federasyonu Başkanı'nın başkanlığını aldı, futbolla ilgilendi ve hatta daha sonra prestijli yabancı kulüplere satma ümidiyle gelecek vaat eden futbolcuları topladığı özel bir “Umed” (“Umut”) takımı yarattı.

Ancak çok geçmeden, Futbol Federasyonu başkanlığı görevi Khuji-Komutanı'ndan alındı ve eski bir eski bir saha komutanı Sukhrob Kasymov'a verildi.

Ve Khuja, 2001 yılında Tacikistan'dan ayrıldı. 


 Kaynak: Akhbor, news.tj, ca-news, www.dunyabulteni.net
 

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?