banner39

banner35

Tacikistan, Gülen okullarını dönüştürüyor

Tacikistan, Gülen hareketine ait okulları üstün yetenekli çocuklarn eğitimine tahsis edecek

Orta Asya 21.05.2015, 13:51 21.05.2015, 14:08
Tacikistan, Gülen okullarını dönüştürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da kapatılan Fethullah Gülen cemaatine ait liseler üstün yetenekli çocuklara eğitim veren okullara dönüştürülüyor.

Ülkede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine Tacikistan’da Gülen hareketine ait okulların faaliyetlerinin kısıtlandığı ve bazılarının kapatıldığı belirtiliyor.

“Ozodi” radyosu Rus servisinin haberine göre Tacikistan Milli Eğitim ve Bilim Bakanlığı bu yıl Eylül ayından itibaren Fethullah Gülen hareketine ait “Tacik-Türk liseleri"ni üstün yetenekli çocuklarn eğitimine tahsis edecek. Bu okullarda artık Türk dili okutulmayacak ve daha önce olduğu gibi eğitim masrafları öğrencilerin ebeveynleri tarafından karşılanacak.

Radyo Ozodi’ye verdiği röportajda Tacikistan Milli Eğitim ve Bilim Bakanı Nuriddin Said Türk liselerin işini organize eden “Şelale” şirketi ile okulların dönüştürülmesi için gereken belgelerin hazırlanması konusunda anlaştıklarını söyledi.

Tacik Bakan, "Fizik, kimya, matematik gibi alanlarda ders veren Türk öğretmenler ile çalışma anlaşmaları imzalayacağız. Bunun yanında Rusya, Bangladeş, Pakistan gibi devletlerden Rusça ve İngilizce dillerinde ders verecek uzmanları da davet edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?