banner39

banner35

Tacikistan hükümeti yurt dışındaki muhaliflerin iadesini istiyor

Geçen sene mart ayında yapılan parlamento seçimlerinden sonra Tacikistan’ı terk eden "İslami Uyanış Partisi" lideri Muhiddin Kabiri’nin ülkesine iade edilmesi için İnterpol'e üye ülkeler ile görüşmelere başlandığı bildirildi

Orta Asya 23.07.2016, 16:47 23.07.2016, 17:18
Tacikistan hükümeti yurt dışındaki muhaliflerin iadesini istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistanlı yetkililer "İslami Uyanış Partisi" lideri Muhiddin Kabiri’nin ülkesine iade edilmesi için Interpol'e üye ülkeler ile görüşmelere başlandığını bildirdi.

BBC Özbek hizmetinin haberine göre, Tacikistan İçişleri Bakanı Ramazan Rahimzade Duşanbe’de düzenlediği basın toplantısında gazetecilere konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanlığı'na göre, şu anda 1660 Tacikistan vatandaşı Interpol tarafından aranıyor. Onlardan 1400'ü ise terörizm ve aşırıcılıkla suçlanıyor.

Tacikistanlı yetkililer 2016 yılında İnterpol aracılığıyla 342 kişinin iadesini istediler, bunlardan 275 kişi terör ve dini aşırılıkla suçlanıyor.

TACİKİSTAN İSLAMİ UYANIŞ PARTİSİ YARGITAY KARARI İLE YASAKLANMIŞTI

Tacikistan İslami Uyanış Partisi (TİUP) ülke Yargıtay’ı kararı ile terörist ve aşırılık yanlısı örgüt olarak 2015 yılında yasaklanmıştı.

TİUP lideri Muhiddin Kabiri, geçen sene Mart ayında yapılan parlamento seçimlerinden sonra Tacikistan’ı terk etmiş ve yurt dışında gizlenmişti. Tacikistan hükümeti TİUP'u ülkede 2015 yıl Eylül ayında yapılan darbe girişimini organize ve finanse etmekle suçlamıştı.

Muhiddin Kabiri bu suçlamaları reddetti ve İmamali Rahmanov’un ülkede siyasi muhalefeti yok etmeye çalıştığını bildirdi.

2016 yılda Tacikistan hükümeti bu partinin yüzlerce yöneticileri ve destekçilerini gözaltına aldı. Bu kişiler kapalı oturumlarda yapılan mahkeme duruşmalarında terör ve yasaklı dini kurumun üyleri olarak uzun yıllara hapse atıldılar.

TİUP lideri Kabiri’ye göre ülkesindeki mevcut siyasi durum oldukça karmaşık ve muhaliflere güven vermiyor.

Kabiri BBC ile sohbette, "Tacikistan hükümetinin bu baskı siyaseti ılımlı Müslümanları köşeye sıkıştırıyor ve radikal görüşte olanların sayısının artmasına neden oluyor." dedi.

Kabiri yine hükümetin kendisinin yakınlarına da baskı yaptığını açıkladı.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?