banner39

banner35

Tacikistan müftü yardımcısı, İslami partinin kapatılmasını istedi

Tacikistan Müftü Yardımcısı, cuma hutbesinde İslami Uyanış Partisi’nin kapatılması için halktan yargıya başvurmasını istedi

Orta Asya 29.03.2015, 15:35 29.03.2015, 15:35
Tacikistan müftü yardımcısı, İslami partinin kapatılmasını istedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Müftü Yardımcısı Domullo Seyid Ekber, ülkede faaliyet gösteren İslami Uyanış Partisi’nin kapatılması gerektiğini söyledi.

Ülkenin başkenti Duşanbe'de Merkez Cami’de cuma hutbesi veren Seyid Ekber, İslami Uyanış Partisinin (TİUK) kapatılması için hep birlikte yargıya müracaat etme teklifinde bulundu. Müftü Vekilinin hutbesi cuma sabahı yerel medyada A. Mavlonov adlı kişinin aynı konudaki yazısını esas almıştı. Bu yazıda Sovyet sonrası kurulan ülkelerde bulunan resmi tek İslami partinin kapatılması gerektiği savunuluyordu.

Yazar Tacikistan İslami Uyanış Partisi’nin varlığına gerek olmadığını öne sürüyordu. Mavlonov, halka bu konuda özgür iradesini ifade edebilmeleri için bir referandum düzenlenmesini de teklif etmişti.

Tacik yazar, "Biz kendi yolumuzu seçtik ve halkımızın parçalanmasını istemiyoruz. Biz komşu devletlerin kaderini paylaşmak ve çocuklarımızın geleceğinin tehlikede olmasını istemiyoruz " ifadelerini kullanmıştı.

Yazar teklifinin çoğunluk tarafından destekleneceğini, çünkü 1 Martta yapılan Tacikistan meclis seçimlerinde İslami partinin toplumda hiçbir etkisi olmadığını gösterdiğini savundu.

TİUK kapatma teklifleri Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın 2013 yılında din adamları ile yaptığı toplantıdan sonra devamlı olarak gündemde tutuluyor.

Şu anda Tacik toplumunda bu partinin kapatılması ya da adından “İslami” sözü çıkarılarak “Tacikistan Uyanış Partisi"ne dönüştürülmesi tartışılıyor.

TİUP Genel Başkanı Muhiddin Kabiri daha önce partisinin kapatılması ya da adının değiştirilmesi için hiçbir nedenin olmadığını, buna karar verecek olanın parti üyeleri olduğunu açıklamıştı.

Parti, son seçimlerde Rahman yönetimine muhalefet eden iki partiden birisiydi ve ilk defa baraj altında kalarak meclise girememişti.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?