banner39

banner35

Tacikistan müftüsüne göre ülke liderini eleştirmek haram

Tacikistan müftüsü, ülke liderini eleştirmenin haram olduğunu, bunu yapanları Allah'ın azabının beklediğini savundu

Orta Asya 27.09.2014, 16:53 27.09.2014, 16:53
Tacikistan müftüsüne göre ülke liderini eleştirmek haram

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Ulema Konseyi Başkanı, müftü Saidmukerrem Abdulkadirzade ülke lideri İmamali Rahman’ı eleştirmenin büyük bir günah olduğu yönünde fetva verdi.

Abdulkadirzade tarafından yapılan yazılı açıklamada devlet başkanını eleştirmek, yabancı basın kurumları ile işbirliği içinde olmak ve diğer ülkelerde savaşa katılmanın en büyük günahlar arasında yer aldığını savundu. Müftü, bunları yapanların Allah’ın gazabını hak ettiğini ve kıyamet günü azaba urayacaklarını iddia etti.

Bu fetva nüfusunun yüzde 97’si Müslümanlardan oluşan Tacikistan’da çeşitli yorum ve tepkilere neden oldu. Bazı gruplar yabancı devletlerde savaşanlar için böyle fetva yayınlanabileceğini, ancak devlet başkanını eleştirmenin ya da yabancı medya ile çalışmanın günah olmasını anlayamadıklarını dile getirdi.

Duşanbe’deki Temeddun Dini Merkezi Rehberi Latif Hadyazade’ye göre fetva Tacikistan’n devlet teamülleri ile bağdaşmıyor. Hadyazade, fetva ile ilgili şu yorumu yaptı:

“Elhamdülillah, hepimiz Müslümanız, ama sağlam fikre dayanmayan fetvaları benim kabul etmem mümkün değildir. Biz 19’uncu yüz yılda yaşamıyoruz. Devletimiz ise dini devlet değil, demokratik ve hukuka dayalı devlet. Biz uluslararası normlara göre kabul edilen yasalara göre yaşıyoruz. Şahsen ben böyle saçma fetvalara göre yaşamak istemiyorum”

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?