banner39

Tacikistan muhalefetinden ortak aday

Muhalefet, 6 Kasım'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için ortak aday belirledi

Orta Asya 11.09.2013, 16:28 11.09.2013, 16:46
Tacikistan muhalefetinden ortak aday

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan'da Reform Güçler Birliği, 6 Kasım'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için ortak aday belirledi.

Tacikistan Sosyal-Demokrat Partisi ve İslami Uyanış Partisi ile ülkedeki bazı sivil toplum örgütlerince oluşturulan Reform Güçler Birliği'nin olağan toplantısında, Aynihal Babanazarova, aday olarak seçildi.

Reform Güçler Birliği'nce bir kadın adayın belirlenmesi, ülkede çeşitli tartışmalara neden olurken, uzmanlar, Babanazarova'nın seçimleri kazanma şansının düşük olduğunu dile getiriyor.

AYNİHAL BABANAZAROVA

1993 yılında hükümeti devirmeye teşebbüsten dolayı mahkum edilen insan hakları savunucusu Babanazarova, çeşitli dönemlerde Tacikistan Devlet Üniversitesi, AGİT ve Soros Fonu'nun Tacikistan'daki ofislerinde görev aldı. 2007 yılından bu yana ülkedeki cezaevlerindeki durumun iyileştirilmesi ve mahkumlara yapılan işkencelerin önlenmesine yönelik çalışmalarını sürdüren Babanazarova, yurt dışında çalışan Tacik göçmen işçiler ile ülkedeki kadınların haklarının korunmasına yönelik çalışmalar yapan "Perspektif +" sivil toplum örgütüne başkanlık ediyor.

6 Kasım'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılacak adayların, 7 Ekim'e kadar en az 210 bin imza toplamaları gerekiyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?