banner39

Tacikistan Rusça'yı ikinci devlet dili yapmadı

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın eski SSCB ülkelerinde Rusça'nın ikinci dil olması talebine Tacikistan'dan ret geldi

Orta Asya 21.11.2016, 09:51 21.11.2016, 10:16
Tacikistan Rusça'yı ikinci devlet dili yapmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Eleonora Mitrofanova, eski Sovyetler Birliği ülkelerinde Rus diline ikinci devlet dili statüsü verilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya Federasyonunun dil politikası ve dünyadaki Rus dilinin durumuyla ilgili düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısında konuşan Eleonora Mitrofanova, "Rus dili, eski Sovyetler Birliği ülkelerinde yasal statü elde etmelidir" dedi.

Mitrofanova, konu ile ilgili ana sorunun bazı komşu ülkelerde artık gençlerin Sovyet döneminde olduğu gibi, Rus dilini öğrenmemeleri olduğunu belirterek, “Bu devletlerin Anayasalarında Rus dilinin yasal öğretimini sağlamak bizim en büyük önceliğimizdir” dedi.

TACİKİSTAN: BİZE TALEP GELMEDİ

Eleonora Mitrofanova’nın bu görüşlerini değerlendiren Tacikistan parlamentosu alt kanadı Dış İlişkiler, Kamu Kurumları ve Bilgilendirme Komitesi Başkanı Olim Salimzoda, bu açıklamanın sadece bir Rus yetkilisinin sözleri olduğunu ve kendilerine Rusya tarafından böyle resmi talebin gelmediğini söyledi.

Tacikistan’da ikinci bir devlet diline gerek olmadığını söyleyen Olim Salimzoda, 2009 yılında bu ülkede kabul edilen yasanın Tacik diline tek devlet statüsü verildiğini de belirtti.

9 Haziran 2011'de kabul edilen başka bir yasa ile Rus diline etnik grupların iletişim dili statüsü verilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?