banner39

banner35

Tacikistan seçimlerinde uısulsüzlük iddiaları

Tacikistan'da dün yapılan meclis seçimlerinde çeşitli usulsüzlükler tespit edildiği yönünde raporlar yayımlandı

Orta Asya 02.03.2015, 15:29 02.03.2015, 15:29
Tacikistan seçimlerinde uısulsüzlük iddiaları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da dün gerçekleşen genel seçimlerde seçmenlerin yüzde 81’inin sandık başına gittiği belirtildi.

Tacikistan Meclisi’nin alt kanadındaki 63 sandalye için yaklaşık 300 aday yarıştı. Yerli ve uluslararası gözlemciler seçimlerde ciddi usulsüzlükler yapıldığını ifade etti.

Ozodlik radyosunun seçimleri gözetleyen muhabiri bir kişinin bütün aile fertleri için oy vermesi, seçim gözlemci izleme ekibinin tüm üyeleri için ayrılan yerlerin boş olması ve seçmenlerin belirli bir aday için oy vermeye teşvik etme gibi seçim kurallarının açıkça ihlal edildiğini haber verdi.

Gözlemciler önceki seçimlerde olduğu gibi Cumhurbaşkanı İmamali Rahmon’ın liderliğindeki Halk Demokratik Partisinin zafer kazanacağını tahmin ediyor. İktidardaki bu partinin en büyük rakibi Orta Asya’da yasal kabul edilen tek İslami parti olan Tacikistan İslami Uyanış Partisi. İslami Uyanış Partisi ve Sosyal Demokrat Parti dışındaki diğer muhalif partiler yapıcı muhalefet yaptıkları gerekçesiyle hükümetin politikalarını desteklediklerini ilan etmişlerdi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) seçim öncesi Tacikistan İslami Uyanış Partisi ve Sosyal Demokrat partilerine siyasi baskı yapıldığı ve seçim kampanyasında siyasi partilere eşit fırsatlar oluşturulmadığı yönündeki endişelerini dile getirmişti.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?