banner39

banner35

Tacikistan sınırındaki mayınlara Özbekistan çengeli

Tacikistan Mayın Ulusal Merkezi Müdürü, Özbekistan sınırındaki mayın temizleme sorununun yakın gelecekte çözülemeyeceğini söyledi

Orta Asya 30.05.2016, 15:33 30.05.2016, 15:33
Tacikistan sınırındaki mayınlara Özbekistan çengeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacik parlamentosu alt kanadı, hükümet tarafından önerilen "İnsani mayın programını " yasa tasarısı 27 Mayıs'ta onayladı.

Tacik halkının sözde seçilmiş temsilcilerine tasarınının sunumunu yapan Tacikistan Mayın Ulusal Merkezi Müdürü Muhabbat Ibrohimzoda, son yirmi yılda mayın patlamalarından dolayı iki mayınsızlaştırma uzmanı ve 374 vatandaşın öldüğünü, 485 nın yaralandığını söyledi.

Ibrohimzoda, Tacikistan'da bu dönemde 16,3 kilometrekare arazinin mayınlardan temizlendiğini, yaklaşık 56 bin mayın ve 41 kilogram patlayıcının etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Bugün Tacik-Afgan sınırında,10 bin 300 metrekare alan halen mayınlaştırılmış alan olarak kalmaktadır.

Meclis Başkanı Shukurjon Zuhurov’un Tacik-Özbek sınırında mayın temizleme sorunları hakkındaki sorusunu da yanıtlayan M. Ibrohimzoda Tacikistan ve Özbekistan sınırları konusunun netleşmesine kadar bu sorunu çözmenin için imkansız olduğunu kaydetti. Ibrohimzoda, Özbekistan’ın bugüne kadar Ottawa mayınsızlaştırma sözleşmesini imzalamadığını da bildirdi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?