Tacikistan sivillerin altın, gümüş ve değerli taş madenciliği yapmasına izin verdi

Tacikistan, devlet zimmetinde olmayan maden rezerv arazilerinde özel şahısların altın, gümüş ve değerli taş madenciliği yapmasına izin verdi.

Tacikistan sivillerin altın, gümüş ve değerli taş madenciliği yapmasına izin verdi

Tacikistan'daki özel şahısların, zanatkar olarak alüvyal mineralleri gönüllü olarak çıkarmasına izin verildi.

Asia Plus raporuna göre, bireylere izin verme kuralları 27 Kasım tarihinde Tacikistan hükümeti tarafından onaylandı .

Alüvyal maden kaynaklarının, ruhsatsız rezervleri ve devlet bilançosunda ülkenin kaydedilmemiş maden rezervleri bulunan alanlarda izin belgesine uygun olarak bireylere çıkarılmasına izin verilmektedir.

İzin almak için, bireyler, ülkenin Maliye Bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra yerel mali otorite ile iletişime geçmeli ve oraya ulaşmalıdır.

Bireyler için madenin mümkün olacağı nehir ve dağ yamaçlarının eteklerindeki vadileri ve kolları, Cumhuriyet Hükümeti bünyesindeki Jeoloji Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir ve Maliye Bakanlığına sunulur.

Ekstraksiyona (maddeleri ayrıştırmaya) izinli ve serbest getirici bir yöntemle izin verilen alüvyal maden kaynaklarının listesi şunları içerir:

- demir dışı ve değerli metaller: altın, gümüş, platin, kalay (taşlı kalay), tungsten (wolframit, skheelit), titanyum (rutil, ilmenit, lökoksen), nadir toprak mineralleri (loparit, monazit, ksenotim, fabulit),

- değerli ve yarı değerli taşlar: korindon grubu - yakut ve safir, chrysolite, topaz, beril, spinel, klinogumit, garnitür, yeşim, akik, kuvars grubu (kaya kristali), antimuan, florit ve diğer mineralleri, eluvial, divuvial, proluvial ve birikintili mevduat.

Alüvyal minerallerin madenciliği sırasında kimyasalların kullanılması yasaktır.

İzin belgesinin sahibinin hakkı:

- El aletleri, 50 beygir gücü geçmeyen motor kapasitesine sahip makineler ve 5m³ / saatten az olmayan üretim kapasitesine sahip mini yıkama cihazları kullanarak alüvyal mineral üretmek;

- Maden kaynaklarının işlenmesi için lisansı olan (kıymetli metaller ve kıymetli taşlar hariç) tarla ve sanayi işletmelerinde resmi olarak kurulmuş kıymetli metallerin alım noktalarına itfa alüvyonlu minerallerin kullanımı için teklif verilmesi.

İznin sahibinin, çıkarılan kıymetli madenleri ve taşları Maliye Bakanlığı'ndaki devlet hazinesine veya devlet hazinesi tarafından yaratılan kıymetli metalleri satın alma noktalarında satması gerekir.

Yetkili bir devlet kurumu tarafından yapılan bir satın alımın yazılı olarak reddedilmesi durumunda, mayınlı ürünleri, yerel olarak resmi olarak oluşturulan kıymetli madenlerin satın alındığı diğer noktalara sunar.

Bireylerden, toprak altlığı kullanımı sırasında tahrip olan toprağı ve diğer doğal nesneleri geri almaları ve daha sonra kullanmaları için uygun bir duruma getirmeleri gerekecektir.

Sınır bölgelerinde faaliyet göstermek ancak GKNB sınır birliklerinin ilgili birimleri ile anlaşmak suretiyle mümkün olacaktır.

Maden alüvyonlu minerallerin gizlenmesi, madencilik sırasında madencilik işlemlerinin güvenli bir şekilde yürütülmesi için bir kişinin bedensel zarar görmesi veya ölmesiyle sonuçlanan kural ve şartların ihlal edilmesi, izin belgesinin iptali için temel teşkil eder.

Devlet ihtiyaçlarının kaldırılması gerekmesi durumunda, madencilik izninin verildiği alana ihtiyaç duyulursa, izin belgesinin geçerliliği ek şartlar olmadan iptal edilir.

Kaynak: ca-news

banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ekrem
Ekrem - 4 ay Önce

Bizde de böyle bir izin çıkarmı acaba

banner39