banner15

Tacikistan ve Özbekistan arasında yeni gerginlik

Tacikistan, sınır bölgesinde bir aydır iki vatandaşını gözaltında tutan Özbekistan'a nota verdi

Tacikistan ve Özbekistan arasında yeni gerginlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Dışişleri Bakanlığı, sınır bölgesinde Tacik vatandaşlarını bir aydır gözaltında tutan Özbekistan’a nota verdi.

Tacikistan vatandaşı Firdevs Amonov, kardeşi Manuçehr Amonov ve Rustam Rahimov’un 21 Ekim’de Özbek sınır muhafızları tarafından "rehin" alındığını bildirmişti.

Amonov ailesi Özbekistan'ın Semerkand şehri sınırındaki Tacikistan'ın Sugd İli Panjakent ilçesinde ikamet ediyor. Firdevs Amonov’un ifadesine göre, Özbek sınır muhafızları yasadışı olarak gözaltına aldıkları kişileri Semerkant cezaevinde tutuyor.

Amonov ayrıca Tacikistan Dışişleri Bakanlığı ve Taşkent’teki Tacik Büyükelçisini tutukluların serbest bırakılması için gereken çabayı göstermemekle eleştirdi.

Tacikistan Dışişleri Bakanlığı vatandaşlarının durumunu bildiklerini ve Taşkent'teki Tacik Büyükelçiliği Özbekistan Dışişleri Bakanlığına resmi bir nota verdiğini duyurdu.

Panjakent ilçe yetkilileri ise Manuçehr Amonov ve Rustam Rahimov’un serbest bırakılması konusunda Özbek meslektaşları ile görüşmelerde bulunduklarını bildirdiler.

Özbekistan hükümeti 1999 ve 2000 yılları arasında silahlı grupların Kırgızistan ve Tacikistan sınırlarından geçerek bu ülkeye saldırdığını bahane ederek sınıra mayın yerleştirdi. Bunu neticesinde birçok Özbek ve Tacik vatandaşı öldü.

Sınır bölgesinde yaşayan akraba insanlar daha önce birbirlerini serbest ziyaret edebiliyorlardı. Şimdi sınırın iki tarafında iletişim sağlayamadan yaşıyor.

Her iki tarafın sınır muhafızları sınırı yasadışı geçmeye çalışan birçok kişiyi tutuklamış, bazılarını ise ateş ederek öldürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 14:36
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüsamettin ŞENER
Hüsamettin ŞENER - 4 yıl Önce

DEMEKKİ BU ÜLKELERDE RUSYANIN YIKILDIKTAN SONRA BIRAKTIĞI PİYON İDARELER HALA RUSYANIN UŞAKLIĞINI OYNUYORLAR. TÜRK DEVLETLERİ ARASINDA SINIR OLMAZ.www.depremerkenuyari.com

banner39

banner36

banner37

banner35