banner39

banner35

Tacikistan'a 'aile devleti' eleştirisi

Tacik yazar Abzat Serikbaev, Tacikistan'da İmamali Rahman'ın yakınlarının her kademede bulunduklarını savunarak ülke için aile devleti dedi

Orta Asya 20.05.2014, 16:28 20.05.2014, 16:28
Tacikistan'a 'aile devleti' eleştirisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

TacikistanCumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın yönetim politikaları ülke genelinde hoşnutsuzlukla karşılanıyor. Center Asia’da Rahman ailesi ile ilgili alaycı ifadeler içeren bir yazı yazan Abzat Serikbaev, Rahman ve ailesine sert eleştiriler yöneltti.

Devlet erkânının Rahman’a “Majesteleri” diye seslendiğini belirten Serikbaev, Tacikistan’ın yeni kralı olarak nitelendirilen Rahman’ın iki erkek ve yedisi kız olmak üzere dokuz çocuğu olduğunu hatırlatıyor.

Serikbayev, eleştirilerini şu ifadelerle sürdürüyor:

“Rahman, Tacikistan’ın bağımsızlığından sonra “benim devlette çalışan bir yakınım bile yok” diye övünüyordu. Tacikistan halkı zaman geçtikçe ‘Majesteleri’nin köylü veya çiftçinin oğlu değil, kendi milletin içinde kimsenin eşit olamayacağı bir soydan geldiğini anlıyor. Şimdilerde memleket yönetimine Rahman ailesi el koymuş durumda.

Rahman’dan sonra ailenin en etkili ismi onun hanımının kardeşi ve Orientbank’ın işletmecisi Hasan Asadullozoda. İkinci sırada ise amcası, şimdilerde Devlet başkanının müsteşarı olan Matlubkhon Davlatov geliyor. Önceden Davlatov Başbakan yardımcısıydı.

Amcalardan sonra ise İmamali Rahman’ın yakın zamanda Devlet Gümrük Teşkilatı başkanlığına atadığı büyük oğul Rüstem İmamali geliyor. Kimilerine göre Rüstem babasının veliahdı konumunda.

Listededördüncü sırada aile kızlarının büyüğü ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Ozoda Rahman yer alıyor. Ozoda’nın eşiCemaliddin Nuraliev Tacikistan Maliye Bakanı birinci yardımcısı olarak görev yapıyor.

Başkanın diğer kızı Tahmina Rahman da Tacikistan Kalkınma Bankası ve diğer ticari alanları idare ediyor.

Cumhurbaşkanınıntek kardeşi Nureddin Rahman devlet kadrolarının geleceğini belirleyecek konumda. Elbette o da yüce soyun vekili olarak saraydan uzak kalamazdı.

Bunlardan başka dünürler, yeğenler, damatlar ve ailenin başka fertleri Tacikistan kralının çevresini kuşatmış durumda. Hepsi devlete, daha doğrusu ‘Majesteleri’ne sadakat ile hizmet ediyor.”

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?