banner15

Tacikistan'da 15 bin mahkum serbest

Tacikistan'da 15 bin kişinin fayadalanacağı son 20 yılın en büyük genel affı yürürlüğe girdi

Tacikistan'da 15 bin mahkum serbest

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman, bağımsızlıktan bu yana kabul edilen en geniş kapsamlı af yasasını imzaladı. Aftan 15 bin mahkumun yararlanacak. 

Daha önce Devlet Başkanı Rahman'ın talimatı üzerine ülke bağımsızlığının 20. yıldönümü dolaysıyla af yasası hazırlanmış ve parlamento tarafından da onaylanmıştı. Rahman'ın imzasına sunulan af yasının imzalanması mahkum yakınlarını sevindirdi. 

Söz konusu yasaya göre aftan yararlanacaklar mahkumlar; sakat ve ağır hastalar, kadınlar, 18 yaşını doldurmamış olanlar, 55 yaşın üzerindekiler, 2. Dünya Savaşı gazileri, Çernobil Nükleer Santrali kazası sırasında görev alanlar, askerlikten kaçanlar, dikkatsizlik sonucu suç işleyenler, toplum için sosyal tehlikesi büyük olmayan veya ağır suç işlemeyen 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılanlar. 

Bu af yasasıyla, yabancı ülke vatandaşları, 5 yıla kadar mahkum olan yasadışı siyasi parti örgüt üyeleri, adam öldürme, terör, casusluk, saldırı düzenleme ve diğer ağır suçlar hariç 5 yıldan fazla süreye mahkum olan ve hapis süresinin dörtte üçünü tamamlayan mahkumlar da serbest kalacak. 
Çeşitli dönemlerde ülkede meydana gelen iç savaşta hükümete karşı direnenler, hapis cezasının dörtte üçünü tamamlayanlar ile getirdiği maddi zararı ödeyen mahkumlar da bu aftan yararlanacak. 
Af yasasının, ömürboyu hapis cezasına çarptırılan mahkumlar hariç, hemen hemen tüm mahkumları kapsadığı ifade edildi. 

1993 yılından bu yana ülkede toplam 13 af yasası çıkarılırken, toplam 100 bin mahkum affedildi. Son olarak 2009 yılının ülkede İmam Azam Yılı olarak kutlanmasından dolayı kabul edilen af yasasından 10 bin mahkum yararlanmıştı. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 11:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35