banner39

banner35

Tacikistan'da camiler konut yapılıyor

Tacikistan'da yerel ve merkezi yönetimin izni olmadığı gerekçesiyle camilere el konularak ev olarak kullanılıyor.

Orta Asya 26.01.2015, 15:46 26.01.2015, 15:52
Tacikistan'da camiler konut yapılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’ın Hovaling şehrindeüç mescit ve iki caminin evi olmayan düşük gelirli ailelere ev olarak verildiği bildirildi.

Hovalin’deki Şugnov mahallesi muhtarı Mirzoev’ın “Ozodlik” radyosu  bildirdiğine göre mahallede inşa edilen ve resmi kaydı yapılmayan iki mescit üç aileye ev olarak verildi.

Muhtar geçen sene de ilçe din görevlisinin katılımıyla bir mescidin az gelirli üç aileye ev olarak verildiğini söyledi. Mahalledeki başka kayıtsız mescitlerin de halka verildiği belirtiliyor.

Hovaling ilçesi Dini İdaresi Başkanı Kurban Saidov insanlara ev olarak verilen mescit ve camilerin yerel yönetimin izni olmadan yapıldığını ve bu sebeple halka ev olarak dağıtıldığını söyledi.

Sovyetler zamanında 80 civarında mescit ve cami olan Orta Asya Cumhuriyetleri’nde bağımsızlıktan sonra binlerce yeni mescit ve camiler inşa edildi. Günümüzde sadece Kırgızistan’da iki bine yakın mescit ve cami var. Bölgede en kalabalık Müslüman nüfusa sahip olan Özbekistan’da sayısı 10 bine yaklaşan mescit ve camilerin sayısı ise zaman içerisinde İslam Kerimov rejimi tarafından 2 bine kadar indirildi.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?