banner39

banner35

Tacikistan'da Çinli işçi sayısında artış

Tacikistan'da yayınlanan raporlar ülkede yaşayan Çinli göçmen işçi sayısının her geçen yıl daha da arttığı belirtildi

Orta Asya 09.06.2016, 16:08 09.06.2016, 16:08
Tacikistan'da Çinli işçi sayısında artış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Çalışma Bakanlığı Göç Servisi ülkeye Çin'den gelen göçmen işçilerin sayısının 6 bin kişiyi aştığını bildirdi.

Resmi raporlara göre, son bir yıl içinde, Çin'den gelen göçmen işçi sayısı yüzde 30 oranında artarak 6 bin 500 kişi oldu. Geçen yıl ülkedeki Çinli işçi sayısı ise 5 bin civarında idi.

Tacikistan’da yaşayan Çinli işçiler genellikle yol inşaatında, çimento fabrikalarında, petrol ve tarım alanlarında çalışıyor. Tacik hükümetinin göçmen işçiler için ayırdığı 8 bin kişilik kontenjanın 4 bin 460'ı Çin'den gelen işçilerden oluştu.

Tacikistan Bilimler Akademisi çalışanı ve Göç Servisinin eski başkanı Enver Boboev, 8 Haziran'da Radyo Azadi'ye verdiği demeçte yüksek dereceli uzmanlar ve işçilerin bu kotaya dahil olmadığını belirtti.

Ancak gayri resmi kaynaklara göre, yaklaşık 100 bin Çin vatandaşı şu anda Tacikistan’da kaçak işçi olarak çalışıyor. Kaynaklar genellikle Çin vatandaşlarının iş amaçlı bu ülkeye giriş yaptığını ve Tacik yetkililere rüşvet vererek, bu vizelerini belirsiz sürelerle uzattığını bildiriyor.

Çinli işçilerin çoğu Çin ile vizesiz rejime sahip olan Kırgızistan üzerinden Tacikistan'a geliyor ve ülkede evlilikler yoluyla ülkede yerleşim hakkı alıyor.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?