banner39

banner35

Tacikistan'da 'darbe girişimi' gözaltıları sürüyor

Tacikistan kara kuvvetleri komutan eski yardımcısı Albay Nazar Seferov, darbe girişimine destek verdiği için gözaltına alındı

Orta Asya 29.09.2015, 14:13 29.09.2015, 14:13
Tacikistan'da 'darbe girişimi' gözaltıları sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da isyancı General Abdulhalim Nazarzade ile işbirliği yaptığından şüphelenilen kara kuvvetleri eski komutan yardımcısının gözaltına alındığı bildirildi.

TASS ajansının Tacikistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi kaynaklarına dayandırarak bildirdiğine göre Tacikistan kara kuvvetleri komutan eski yardımcısı Albay Nazar Seferov ülkede bu ay yaşanan silahlı isyanda hükümet karşıtı güçleri desteklediği gerekçesiyle gözaltına alındı.

Habere göre, güvenlik güçleri tarafından aranan Nazar Seferov Duşanbe'de dün gece yakalandı. Tacikistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi Eski Savunma Bakanı Yardımcısı; isyancı general Nazarzade’ye isyanda yardım eden 140 şüphelinin de tutuklandığını ve “çok yakın günlerde onlara karşı resmi suçlamaların açıklanacağını” bildirdi.

Rus medyasına göre, Tacikistan İçişleri Bakanlığı hükümete karşı silahlı isyanı başlatan Abdulhalim Nazarzade ve Junaydulla Umarov'un 16 Eylülde öldürüldüğünü açıklamıştı.

Uluslararası ve mahalli gözlemcilere göre bir darbe girişimi olarak nitelendirilen bu olaylar Sovyetler sonrası dönede en zayıf durumda olan Tacikistan’ın derin siyasi ve ekonomik kriz yaşadığının bir göstergesi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?