banner39

banner35

Tacikistan'da gösterilere sınırlama

Tacikistan'da yabancıların, göçmenlerin ve yüzü kapalı kişilerin gösterilere katılması yasaklandı

Orta Asya 01.07.2014, 16:54 01.07.2014, 16:54
Tacikistan'da gösterilere sınırlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan Meclisi gösteri ve yürüyüşlerle ilgili sert tedbirler alan bir kanunu kabul etti. Yeni düzenlemeye göre yabancı ülke vatandaşlarının, göçmenlerin ve yüzlerini kapatanların gösterilere katılması yasaklandı. Yeni yasa Molotof kokteylini de silah olarak kabul ediyor.

Bölge uzmanları Tacikistan’ın Ukrayna’da yaşananlardan rahatsız olduğunu ve 2015 meclis seçimleri öncesinde önlemler aldığının altını çizdi.

Yasaların daha da sertleşmesi konusu 2012 Bedahşan olaylarından sonra Tacik yönetiminin gündemine taşınmıştı. Duşanbe iktidarı olayların yurt dışından organize edildiğini öne sürmüştü. Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın danışmanı eski Savunma Bakanı Şirali Hayrullayev, gösterileree katılanların ve organize edenlerin cezalandırılacağını bildirmişti. Hayrullayev’in açıklamalarından kısa bir süre sonra ise bilim adamı Aleksandr Sadikov ajanlık suçlamasıyla gözaltına alındı.

Ukrayna’da yaşanan olaylardan ve Yanukoviç iktidarının devrilmesinden sonra eski SSCB ülkeleri içerisinde benzer olayların tekrarlanabileceği en muhtemel ülke olarak Tacikistan gösteriliyor. Bölge uzmanı Temur Varki son yasanın Tacik hükümetinde kriz olduğunun kanıtı olduğunun altını çizerek basın üzerinde baskının devam etmesine, yolsuzluk ve işsizliğin artmasına dikkat çekti.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?