banner39

banner35

Tacikistan'da Gülen'in son kurumu da kapandı

Türkiye’de terör örgütü olarak ilan edilen FETÖ'ye ait "Diyalog" adlı kurumun faaliyetlerinin Tacikistan'da askıya alındı

Orta Asya 22.09.2016, 12:47 22.09.2016, 13:53
Tacikistan'da Gülen'in son kurumu da kapandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan makamları Türkiye’de terör örgütü olarak ilan edilen FETÖ'ye ait "Diyalog" adlı kurumunun faaliyetlerini askıya aldı. “Ozodi” radyosunun haberine göre, Duşanbe’nın Rudaki caddesinde bulunan FETÖ'nün "Diyalog" kurumu kiraladıkları binayı boşaltıyor.

"Diyalog" grubu yöneticisi Emsal Koç, 20 Eylülde radyoya verdiği demeçte “Tacikistan'daki bu örgüt faaliyetlerinin mali sorunlardan dolayı geçici olarak askıya alındığını” söylemişti. Emsal Koç, Tacikistan makamlarının 'Diyalog' grubunu kapattığı yönündeki haberleri ise yalanladı

"Diyalog" liderlerinden biri olan Profesör Nadir Odilov da, "Bu kurum, Tacikistan'da 9 yıl kültür, bilim ve eğitim alanında faaliyet gösterdi. Maalesef fon yetersizliği nedeniyle şimdi kapanıyor " sözleriyle, bu örgütün faaliyetlerinin ekonomik nedenlerden askıya alındığını iddia etti.

1993 YILINDAN BU YANA FAALİYETTEYDİ

FETÖ, Tacikistan'da ilk okulunu 1992'de açmıştı. Son 10 yılda bu okulların amaçlarına ilişkin tartışmalar ve kapatılmasına ilişkin talepler zaman zaman gündeme geliyordu. 'Şelale Eğitim Kurumları' isimli şirketin çatısı altında olan ve "Tacik-Türk Lisesi" ismini taşıyan okullar, başkent Duşanbe ve bazı şehirlerde faaliyet gösteriyordu.

Tacikistan'da geçen yıl, ülkede faaliyet gösteren ve FETÖ'ye ait Şelale Eğitim Kurumları'na bağlı okulların isimleri değiştirilmiş ve devlet lisesi haline getirilmişti.

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?