banner39

Tacikistan'da iktidardan seçim öncesi partilere baskı

Tacikistan'da iktidar meclis seçimleri öncesi muhalif partilere birleşme ve koalisyon görüşmeleri yapmamaları için baskı yapıyor

Orta Asya 27.02.2015, 15:09 27.02.2015, 15:09
Tacikistan'da iktidardan seçim öncesi partilere baskı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da 1 Mart’ta yapılacak meclis seçimi öncesi iktidarın partilere koalisyon konusunda görüşme yapmamaları yönünde baskıları arttırdığı bildirildi.

Sosyal Demokrat Parti Başkanı Rahmetullah Zoirov diğer siyasi partiler ile koalisyon kurmalarının engellendiği gerekçesiyle Merkezi Seçim Kurulu’na şikayette bulundu. Daha önce de Tacikistan İslam Partisi yetkilileri yerel yönetim temsilcilerinin seçim sürecinde defalarca yasaları çiğnediğini bildirmişti.

Tacikistan Merkez Seçim Kurumu yasa ihlallerinin inceleneceğini bildirdi. Tacikistan hükümeti ise parlamento seçimleri sırasında herhangi bir yasa ihlal söz konusu olmadığını ve tüm partilere eşit şartlar verildiğini açıkladı.

1 Mart’ta Tacikistan'da meclis seçimleri yapılacak. Meclis’teki 63 koltuk için sekiz siyasi parti yarışıyor. Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’ın lideri olduğu Demokratik Halk Partisi seçimin favorisi olarak görülüyor. Tacikistan İslam Partisi ve Sosyal Demokrat Partisi ise seçimlerde iktidarın en yakın rakipleri olarak görülüyor.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?