banner39

Tacikistan'da İslamcı Parti yöneticileri gözaltında

Muhaliflere yönelik baskıların arttığı tacikistan'da kapatılan İslami Uyanış Partisi'nin iki yöneticisi gözaltına alındı

Orta Asya 17.09.2015, 12:42 17.09.2015, 12:42
Tacikistan'da İslamcı Parti yöneticileri gözaltında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da İmamali Rahman rejimi, muhaliflerden oluşan güçlerin tasfiyesine devam ediyor. Bu ayın başında silahlı ayaklanma başlatan General Nazarzade’nin öldürülmesinden sonra muhalefetin bel kemiği olan İslami Uyanış Partisi yöneticilerinden çok sayıda kişi tutuklandı.

Tacikistan’da geçen ay kapatılan İslami Uyanış Partisi Başkan Vekili Seyid Ömer Hüseyni ve yöneticilerinden Mehmet Ali Hait’in gözaltına alındı. Rus medyasına göre, polis tarafından sorgulanan Hait serbest bırakıldı.

“Ozodlik” radyosu Kazakistan’a gitmek isteyen ve havaalanında tutuklanan Seyid Ömer Hüseyni’nin Tacik istihbarat servisince sorgusuna devam edildiğini bildirdi.

Duşanbe’de 16 Eylül akşamı Tacikistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi, İslami Uyanış Partisi Siyasi Konseyi’nin üç üyesini gözaltına almıştı. Tutuklular arasında Zaraf Rahmani, Zübeydullah Razik ve Abdulkahhar Devlet var.

Tacik muhalefetine karşı yapılan bu kapsamlı tasfiye sürecinin son aşamasının Duşanbe’de bu hafta başında yapılan KGAÖ zirve toplantısından hemen sonra yapılması dikkat çekiyor.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?