banner39

Tacikistan'da İslamcı partiden itidal çağrısı

Tacikistan İslami Uyanış Partisi, isyancı generalin kendileri ile ilgisi olmadığın ı açıklayarak halktan provokasyonlara karşı dikkatli olmalarını istedi

Orta Asya 14.09.2015, 15:02 14.09.2015, 15:02
Tacikistan'da İslamcı partiden itidal çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan İslami Uyanış Partisi (TİUP) Siyasi Konseyi bir açıklama yaparak ülkedeki son gelişmelerden duydukları endişeleri dile getirdi.

TİUP bildirisinde son günlerde ülkede yaşanmakta olan devlete karşı silah kullanımı ve yasadışı faaliyetleri kınadı ve bu olaylar sırasında yakınlarını kaybetmiş ailelere taziyelerini bildirdi.

İslami Uyanış Partisi Siyasi Konseyi aynı zamanda hükümete bağlı ve bir kısım bağımsız medyanın parti karşıtı propagandalarından endişe duyduğunu da bildirdi. Parti yönetimi medya saldırılarının millet ve devlet bekası için ciddi tehdit oluşturduğunu belirtti. Açıklamada "Biz bu kampanyaları partimize, onun yönetimine ve parti üyelerine karşı nefreti körükleyen eylemler olarak tanımlıyoruz”, denildi.

Daha önce TİUP bir bildiriyi yayınlayarak, devlet medyasında yayınlananın isyancı general Nazarzade ve taraftarlarının bu partiyle her hangi ilişkisi olmadığını açıklamıştı. Açıklamada ülke yasalarına göre güvenlik güçlerinin bir siyasi parti üyesi olamayacağı hatırlatıldı.

Açıklamada "Bu insanların bir zamanlar Birleşik Tacik Muhalefeti saflarında olduğu onların TİUP saflarında olduğu anlamına gelmez. Daha önce devlete karşı silahla isyan eden Mahmud Hudayberdiyev, Yakub Selimov, Gaffar Mirzayev de Tacikistan Halk Demokratik Partisinin üyeleri sayılamayacağı gibi” ifadeleri kullanıldı.

İslami Parti Siyasi Konseyine göre bu partiye karşı yapılmakta olan baskı ve zulümler parti yönetimini kkırtmak ve bunun sonucunda onları aşırıcılık ve radikalizmle kolay suçlamak için yapılıyor.

Parti yönetimi üyelerini ve taraftarlarını provokasyonlara teslim olmamaya ve ülkedeki durumu istikrara kavuşturmak için kamu yetkililerine yardımcı olmaya çağırdı.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?