banner39

Tacikistan'da İslami Parti liderine hapis

Tacikistan İslami Partisi liderlerinden Saodatsho Adolatov 5 yıl hapse mahkum edildi

Orta Asya 02.08.2014, 09:11 02.08.2014, 09:11
Tacikistan'da İslami Parti liderine hapis

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Orta Asya’da yasal faaliyet gösteren tek İslami Parti olan Tacikistan İslami Diriliş Partisi (TİDP) Dağlı Badahşan İl Başkanı Saodatsho Adolatov 30 Temmuz’da 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Haberi "Asia Plus" ajansı yayınladı. Mahkeme kararında Adolatov’un Ceza kanunu 189. maddesi gereğince, yani etnik ve dini nefreti yayma suçundan hapse atıldığı bildirildi.

Resmi bilgilere göre, Adolatov oturduğu mahallede insanlara birkaç kez alenen hakaret ettiği ve bununla mahalle sakinleri arasında kin ve nefret atmosferi oluşturduğu ileri sürülüyor. Mahallede yaşayan 30 kişi ilgili makamlara Adalatov’u şikayet etmişlerdi. Bu şikayetler üzerine o 2014 yıl 14 Nisan’da tutuklanmıştı.

Kararın açıklandığı günde Adolatov’a destek vermek için 120 kişi Mahkeme binasına geldi. Karar okunduktan sonra kalabalık sessiz şekilde dağıldı. Saodatsho Adolatov 2013 Ağustos ayında TİDP İl başkanlığına seçilmişti. Partinin daha önceki İl Başkanı Sabzaali Mamadrizoev 2012 yılında özel bir operasyonda öldürülmüştü.

İslami Diriliş Partisi Tacikistan'da bir muhalefet parti olarak kabul edilir. Resmi verilere göre İslami Patinin yaklaşık 40 bin üyesi bulunmaktadır.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?