banner39

banner35

Tacikistan'da muhaliflere hapis cezası

Tacikistan'da İstanbul'da öldürülen Kuvatov'un kurduğu muhalif Grup 24 üyesi iki kişiye hapis cezası verildi

Orta Asya 09.04.2015, 15:59 09.04.2015, 15:59
Tacikistan'da muhaliflere hapis cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da muhalif "Grup 24" hareketinin iki üyesi daha hapis cezası aldı.

Ülkenin başkenti Duşanbe’nin Somoni ilçesinde mahkeme, yasaklanan "Grup 24" muhalif hareketinin üyeleri Mahmadali Jobirov ve Muhammadrizoi Şamzade hakkında hapis cezası kararını açıkladı. 35 yaşındaki Jobirov 3 yıl 6 ay, 23 yaşındaki M. Şamszade ise 3 yıl hapis cezası aldı. İki muhalif, “aşırılık yanlısı örgüt kurmakta” suçlandı.

Mart ayı ortasında aynı mahkeme "Grup 24" hareketinin başka üyeleri olan Firdavs Muhiddinov ve Farhod Kerimov’a 16 yıl 6’ar ay hapis cezası vermişti.

14 Mart’taki mahkeme oturumunda hakim Hatem Radjabzade sanıkların "Grup 24" hareketinin lideri Umarali Kuvvatov ve diğer bir rejim muhalifi Dodojonov Atovullo ile beraber YouTube, Odnoklassniki ve Facebook gibi sosyal medya sayfalarında aşırılık yanlısı mesajlar yayınlayarak, gençleri suç örgütüne katılmaya davet etmekle suçlamıştı.

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman’a yakın bir işadamı iken , "Grup 24" hareketini oluşturan Umarali Kuvvatov bu yılın 5 Mart gecesi İstanbul’da düzenlenen suikast sonucu öldürülmüştü.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?