banner39

Tacikistan'da Müslümanlara yeni baskılar

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de Merkez Camii civarında dini kitap ve tesettüre uygun kıyafet satan işyerleri kapatıldı

Orta Asya 24.08.2015, 16:54 24.08.2015, 16:54
Tacikistan'da Müslümanlara yeni baskılar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’da İslam dini ve Müslümanlara yönelik baskılar çeşitli şekillerde artarak devam ediyor. Son olarak başkent Duşanbe’deki Merkez Camii civarında dini kitap ve hediyelik eşya satan 17 iyeri kapatıldı.

“Ozodi” radyosu işyerlerinin şehir belediyesi tarafından oluşturulan özel bir komisyonun raporuna göre kapatıldığını haber verdi. Kapatılan mağazalarda İslami kitaplar, Müslümanlara özel elbiseler, tesbih ve seccadeler satılıyordu.

Radyoya konuşan ve mağazalarından birinde satıcı olarak çalışan Mahmadullo Rasulov dükkânlarının özel bir komisyon tarafından gerçekleştirilen denetim sonucu kapatıldığını söyledi. Rasulov, "Üç gün önce dükkanlarımızı kapattılar. Şimdi biz Belediyeden gelecek kararı bekliyoruz. Çünkü belediye izin vermedikçe yeniden çalışmaya başlayamayacağız” dedi.

Duşanbe şehir belediye yetkilileri ise tedbirin amacının dükkanları kapatmak değil, satılan ürünlerin yelpazesini düzenlemek olduğunu ifade ediyor. Bir belediye yetkilisi konuyla ilgili olarak "Bu mağazalarda bizim kültürümüze yabancı olan giysiler satılıyor. Bu konu belediye yönetiminde değerlendirilecek. Onların neler satacağı ya da satamayacağı karara bağlanmalı” ifadelerini kullandı.

19 Ağustos’ta Duşanbe Mahmehmet said Ubaydulloev Taciklerin milli kültürüne uymayan giysiler konusunda bir toplantı düzenlemişti. Toplantıda başkan Ubaydulloev bazı yetkililerin bu konuda yeterli duyarlılık göstermediğini söylemiş ve milli kültüre uymayan giysilerin ithalatı ve satılmasının önüne geçilmesini talep etmişti.

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?