Tacikistan'da seçim tarihi belirlendi

Tacikistan'da seçim tarihi 6 kasım olarak açıklanırken muhaliflerin ortak aday çıkarması bekleniyor

Tacikistan'da seçim tarihi belirlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da 7 yıldan sonra halk yeniden devlet başkanı seçmek için sandık başına gidecek. Daha önce sonbahar aylarında yapılacağı duyurulan seçimin net tarihi ise kesinleşti. Tacik parlamentosunun alt kanadı Meclis Başkanı Şükürcan Zuhurov, devlet başkanlığı seçimlerinin 6 Kasım  Çarşamba günü yapılacağını duyurdu.

ADAYLAR AÇIKLANMADI

Seçim için yarışacak adayların henüz açıklanmadığı Tackistan'da mevcut Devlet Başkanı İmamali Rahman'ın Anayasa'da belirtilen hakkından yararlanarak son kez aday olması bekleniyor. Diğer yandan iktidara karşı birlikte hareket etmeyi amaçlayan muhalif partiler ise "Demokratik Seçim İçin" adı altında ittifakını oluşturdu.  Tacik iktidarının muhalefeti İslam Kalkınma Hareketi ile Sosyal Demokratlar'ın ortak adayla seçime girmesi bekleniyor.

İmamali Rahman, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra 1994 yılından beri Tacikistan'ın Devlet Başkanı görevini sürdürüyor.

60 yaşındaki Rahman'ın seçim kampanyasındaki programlarının başında bölgede enerji alanında bağımsızlığını güçlendirmek geliyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2013, 17:45
banner53
YORUM EKLE

banner39