banner39

Tacikistan'da su sorunu masaya yatırılacak

Tacikistan su sorunu için düzenlenecek uluslararası konferansa 100 ülkeden bine yakın katılımcı bekliyor

Orta Asya 12.08.2013, 14:57 12.08.2013, 15:09
Tacikistan'da su sorunu masaya yatırılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Orta Asya'nın su zengini Tacikistan, sahip olduğu su kaynaklarının kullanımı ile ilgili uluslararası bir konferansa ev sahipliği yapacak. Duşanbe'nin önerisi ile BM Genel Kurulu tarafından düzenlenecek "Uluslararası Su İşbirliği" konferansı için 100 ülkeden bine yakın katılımcı bekleniyor. Konferans Duşanbe'nin "Kohi Somon" Kongre salonunda 22 -23 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek.

Su kaynaklarının dünyanın istikrarlı gelişimi, çevrenin korunması, sefalet ve açlığın ortadan kaldırılması açısından son derece önemli olduğu kaydedilirken, düzenlenecek konferansta, su problemlerine çözüm aranması ve yeni fikirlerin ortaya atılması bekleniyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Tacikistan BM temsilcisi Siracuddin Aslov, su kullanımı konusunda diğer ülkelerin ihtiyaçlarına ilgi duyduklarını belirterek, konferansa yoğun katılım sağlanacağını söyledi.

TACİKİSTAN DESTEK BEKLİYOR

Tacikistan, su sorunları ve çözümlerinin konuşulacağı uluslararası konferansta, ülkesindeki akarsuların kullanımı ile ilgili jeopolitik konularda çözüm bekliyor. Yıllardır sürdürdüğü hidroelektrik santraller için baraj inşa çalışmalarını mali yetersizlik yüzünden hâlâ tamamlayamamaktan yakınan Duşanbe, komşu ülkelerin itirazlarının da bu girişime engel teşkil ettiğini ifade ediyor.

Diğer yandan, Orta Asya'nın tarım ve sulama arazilerin kötüleşmesi ve kuraklık yaşanacağı endişesi ile Tacikistan'ın baraj yapımlarına karşı çıkan Özbekistan'ın söz konusu konferansa katılıp katılmayacağı ise henüz açıklanmadı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?