banner39

Tacikistan'da yayımlanan kitap Kerimov'u kızdıracak

Tacikistan'da yayımlanan bir kitapta Özbekistan Devlet Başkanı Kerimov'a diktatör deniliyor ve yolsuzlukla suçlanıyor

Orta Asya 23.05.2012, 18:06 23.05.2012, 18:06
Tacikistan'da yayımlanan kitap Kerimov'u kızdıracak

Murat Hayati/ Dünya Bülteni

Tacikistan'da Özbekistan ile olan gergin ilişkileri daha da gerecek bir kitap yayımlandı. Yayıncı ve dağıtımcısı bilinmeyen "Şeytan 2" ve "Yehuda 2" adlı kitabın Tacikistan'da dağıtılmaya başladığı öğrenildi.

Rusça hazırlanan kitapta Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov saldırgan tiplemesi verilerek, diktatör olarak nitelendiriliyor. Kerimov'un ailesinin de eleştirildiği kitap sayfalarında Kerimov'un resimleri Irak'ın öldürülen lideri Saddam Hüsseyin, halkı tarafından idam edilen Libya lideri Muammer Kaddafi ve Romanya eski devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku gibi isimlerin yanında bulunması ile dikkat çekiyor.

Kerimov'un 20 yıldan fazla yürüttüğü ezici iktidar yönetimini ele alan kitapta Tacikistan ile olan son zamanlardaki gerginlikler de yer alıyor. Kerimov'un Tacik hidro elektrik santraline karşı tavrı ile sınır güvenliğindeki tehditleri konusunda iki ülkenin kötüye giden ilişkisi açıklanıyor.

Söz konusu kitapların Özbek iktidarına muhalif Erk Partisi yönetimi tarafından hazırlatılarak dağıtıldığı öne sürülüyor. Ancak başka bir ülkeye sığınan Erk Parti Lideri Muhamed Salih kitabın kendileri tarafından ele alınmadığını belirterek, Kerimov yönetimine karşı bir çok muhalif grubun olduğunu söyledi.

Bununla birlikte internetin sanal paylaşım alanlarında ise Kerimov'u eleştiren "Halkın sesi veya Yehuda 2" adlı 1 saatlik video görüntüsünde Özbek Liderin diktatörlüğünün yanı sıra ailesi tarafından yapılan 13 Milyar ABD Dolarlık yolsuzluklar anlatılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?