Tacikistan'daki çatışma protesto edildi

ABD’de yaşayan Tacikistanlı vatandaşlar ülkelerinde yaşanan çatışmayı BM binası önünde protesto ederken Bişkek ve Moskova’da benzer protestolar gerçekleşti

Tacikistan'daki çatışma protesto edildi

Murat Hayati / Dünya Bülteni

New York'ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde toplanan 50 kişilik Tacikistanlı bir grup, ülkelerindeki Dağlı-Badahşan bölgesinde yaşanan çatışmayı kınayarak pankartlar astı.

Akmal Kadamov adındaki eylemci memleketinde yaşanan çatışmayı protesto ettiklerini, ABD'de eğitim gören öğrenciler ile bir araya gelerek ellerinde, "Tacikistan'da barış istiyoruz, Ben annemin sesini duymak istiyorum, Badahşan halkı barış ister, Badahşan Tacikistan'ın ayrılmaz bir parçasıdır," yazılı pankartları taşıdıklarını kaydetti. Kadamov, olayın yaşandığı günden beri Badahşan bölgesi ile telefonla bağlantı kuramadıklarını ve durumu merak ettiklerini söyledi.

ÇATIŞMA BAŞKA ÜLKELERDE DE PROTESTO EDİLDİ

Yaşanan kanlı çatışma Moskova Yekatiriburg'da ve Bişkek'te de protesto edildi. Duşanbe'nin Bişkek Büyükelçiliği binası önünde 100'e yakın Tacik vatandaşı yaşanan olayı protesto ederek barış ve istikrar talebinde bulundu.

Tacikistan'ın Dağlık Badahşan Özerk Bölgesi'nin Milli İstihbarat Komitesi Genel Müdürü Abdulla Nazarov'un geçtiğimiz cumartesi günü öldürülmesinin ardından başlatılan oprerasyonda askerlerle silahlı çete arasında çatışma yaşanmıştı. Silahlı çete lideri Talip Aybekov'un üyeleri ile askerler arasında yaşanan silahlı çatışma sonrası yapılan resmi açıklamada 30 çete üyesi öldürülürken 12 asker hayatını kaybetmişti. Silahlı çeteye liderlik etmekle suçlanan Aybekov'un Afganistan'a kaçtığı iddia ediliyor. Tacikistan'da yapılan operasyonlarda gözaltına alınanlardan 8'inin Afganistan vatandaşı olduğu açıklanmıştı.

AFGANİSTAN SINIR GÜVENLİĞİNİ ARTTIRDI

Yaşanan olay üzerine Tacikistan ve Afganistan Devlet Başkanları telefon ile görüştü.  Liderler bölgedeki durumun istikrara kavuşturulmasının ve bölge halkının güvenliğini sağlanmasının önemini vurguladı. Tacik- Afgan sınırındaki durumun normalleştirilmesi ve olası yasa dışı eylemlere izin verilmemesi gerektiği konuşuldu. Afganistan Devlet Başkanı Karzai Dağlık Badahşan Özerk Bölgesi'ne yakın sınır bölgesine takviye askeri güçlerin gönderdiğini açıkladı.

AB: "SİVİL ÖLÜMLERDEN KAYGI DUYUYORUZ"

Tacikistan'da yaşanan çatışmada resmi olmayan kayıtlara göre çete üyeleri, asker ve sivil olmak üzere yüzlerce insanın öldüğü belirtilirken konu ile ilgili Avrupa Birliği tarafından da bir açıklama yapıldı. AB Orta Asya Özel Temsilcisi Patricia Flor gazetecilere yaptığı açıklamada   "Bizler Tacikistan'da uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadeleye tam destek veriyoruz. Ancak bu mücadeleden sivillerin etkilenmemesi gerekmektedir. Siviller bu tür eylemlerin hedefi olmamalıdır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2012, 15:42
banner53
YORUM EKLE

banner39