banner39

banner35

Tacikistan'dan Taliban'a güç gösterisi

Tacik lider Rahman, sınırlarına dayanan Afganistan'daki Taliban'a güç gösterisi için geniş katılımlı bir askeri geçit düzenleyecek

Orta Asya 01.09.2016, 15:45 01.09.2016, 15:45
Tacikistan'dan Taliban'a güç gösterisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'ın bağımsızlığının 25. yıldönümünü kutlamaları dolayısıyla Başkent Duşanbe’de yapılacak geçit törenine 16 bin asker katılacak.

Tacikistan Savunma Bakanlığı, askeri törende kadın askerler de dahil olmak üzere 16 bin askerin yer alacağını açıkladı. Bakanlık Basın Sekreteri Feridun Mahmadalizoda Ozodi radyosuna askeri geçit hazırlıklarının, üç ay önce başladığını ve geçit töreninin 9 Eylül'de gerçekleşeceğini söyledi. Askeri geçitte ülkedeki askeri ve güvenlik birimlerinin 16 binden fazla personelinin yer alacağını bildirdi. Bu yılki askeri törende havacılık ve askeri techizat törene katılmayacak. Ancak törende süvariler ve askeriyenin hizmetindeki köpekler bulunacak” dedi.

Tacikistan Kültür Bakanlığı'na göre, 9 Eylül sabahı yapılacak törene yaklaşık 50 bin öğrenci de katılacak. Tacik öğrencilerin tören provaları sebebiyle yaz tatilleri iptal edildi.

Tacikistan'da bu tür gösteriler, çeşitli vesilelerle - Bağımsızlık, Nevruz Bayramı, Devlet Başkanının ülkeyi ziyareti- düzenleniyor. Ancak Duşanbe’de bu sene yapılacak askeri törenin ülke sınırlarını zorlamaya başlayan Afganistan’daki Taliban hareketine bir meydan okuma olacağı da düşünülüyor.

Afganistan'da Taliban örgütü geçtiğimiz günlerde Afganistan ve Tacikistan arasındaki köprüyü havaya uçurmuştu. Taliban üyelerinin Kunduz ilinde bulunan Alçın köprüsünü tahrip etmesi sonucu Tacikistan ve Afganistan arasındaki yol bağlantısının kesilmişti.

Kunduz valiliği sözcüsü Temur Nematullah 22 Ağustosta Radyo Azadi'ye verdiği röportajda, bu köprünün stratejik bir öneme sahip olduğunu ve onun imhasının sadece Tacikistan ile değil, aynı zamanda Kabil’in Takhar ve Badakhshan illeri ile bağlantısını da kestiğini söylemişti.

Temur Nematullah yaptığı açıklamada, "Son yıllarda Tacikistan, Afganistan çimento pazarında Pakistan'ın yerini almaya başlamıştı, bundan dolayı büyük olasılıkla köprünün yıkılması Pakistan’ın emriyle yapılmıştır" demişti.

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?