banner39

banner35

Tacikistan'ın bir şehrinde Afgan kıyafetleri yasaklandı

Tacikistan'ın Hujand şehrinde İran ve Afgan geleneklerine uygun kadın kıyafetlerin satışı yasaklanırken ibadetlerde Hanefi mezhebine uyulması zorunluluğu getirildi

Orta Asya 29.03.2015, 16:46 29.03.2015, 16:46
Tacikistan'ın bir şehrinde Afgan kıyafetleri yasaklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan’ın kuzeyinde bulunan Hujand şehri Belediye Başkanı Rajabbey Ahmadzade güvenlik birimleri ve bölgenin dini kurumları yetkililerinden pazarlarda "İran ve Afgan geleneklerine göre üretilen kıyafetlerin" satışının durdurulmasını talep etti.

Bu talep üzerine yerel mağaza ve pazarlarda özel baskınlar yapılacağı da gelen haberler arasında.

Hujand Belediye başkanının Nevruz kutlamalarından hemen sonra düzenlenen toplantıda ilgili kurum ve yöneticilerine konu ile ilgili talimatlar verdiği bildirildi. Belediye Başkanı, batı tarzı kıyafetler giymek istemeyen kadınlardan geleneksel Tacik kıyafetleri bırakmamasını istedi.

27 Mart’ta konu ile ilgili “Ozodi” radyosuna konuşan Ahmadzade şehir yönetimi toplantısında yaptığı konuşmasını doğruladı. Belediye Başkanı, "Ben bu teklifleri yaptım ve tüm bölgemizde gelecekte herkesin milli tarz kıyafetlere geçmesini istiyorum. Her Tacik kadını milli elbise ve geleneklerimizle onur duymalıdır. Diğer ülkelerin kıyafetleri bize yabancıdır. Biz Tacik gelenekleri ve kültürümüzün küçümsenmesine izin veremeyiz" dedi.

Hujand Belediye Başkanı, açıklamasında ayrıca ilgili makamlara şehir camilerinde de Müslümanların “Selefiler gibi değil Hanefi mezhebine” göre ibadet etmelerinin sağlanmasını emrettiğini açıkladı. Başkan, "Allah'a şükür hepimiz Müslümanız ve Büyük İmam Ebu Hanife’nın mezhebine uymalıyız” dedi.

Başkan Rajabbey Ahmadzade Tacik kadınların radikal hareketlere katılımını önlemek için emir verdiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?