banner39

banner35

Taliban saldırısı sonrası sınırda hareketlilik

Taliban’a bağlı gruplar tarafından 26 Ağustos’ta Afganistan-Tacikistan sınırında gerçekleştirilen silahlı saldırı sonrasında sınırda hareketlilik yaşandı 

Orta Asya 28.08.2018, 12:31 28.08.2018, 13:11
Taliban saldırısı sonrası sınırda hareketlilik

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tacikistan sınır birliklerinin yaptığı açıklamaya göre, 26 Ağustos günü öğleden sonra Afganistan sınırına yakın bir yerde meydana gelen saldırıdan bir gün sonra bölgeye hava harekatı düzenlendi. Hava harekatının sorumluluğunu üstlenen olmadı.

Tacikistan, Taliban’ın ateş ederek iki Tacikistan vatandaşının öldürüldüğünü ve bir vatandaşın da yaralandığını belirtmişti.

Afganistan’dan yapılan açıklamaya göre, Tacikistan’ın Taliban’a hava saldırısı düzenleyerek sekiz Taliban mensubunu öldürdüğünü bildirdi. Tacikistan tarafından, konuyla ilgili bir açıklama gelmedi.

Afganistan sınırında gerçekleştirilen saldırının Rusya tarafından gerçekleştirildiği de gelen duyumlar arasındaydı. Rusya’dan yapılan resmi açıklamaya göre herhangi bir askeri faaliyetin gerçekleştirilmediği bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda, Tacikistan sınır birlikleri komutanı Rajabali Rahmonali, Tacikistan sınırında 7000 militanın toplandığını duyurmuştu.

Tacikistan’ın Afganistan ile yaklaşık bin 400 kilometre sınırı var. Sınırın Afganistan tarafında radikal grupların ve uyuşturucu kaçakçılarının kontrolü altında olduğu söyleniyor. 
 

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?