banner39

banner35

Taşkent Emniyet Müdürlüğü: Kimsenin sakalını kesmedik

Taşkent Emniyet Müdürlüğü medyada yer alan 23-24 Ağustos tarihlerinde bir AVM'de sakallı erkeklerin toplanarak emniyete tıraş edilmesi haberleri sonrası yaptığı açıklamada, “hiç kimsenin sakallarını zorla tıraş etmedik ve tıraş etmeyeceğiz” açıklamasında bulundu

Orta Asya 28.08.2019, 11:25 28.08.2019, 16:53
Taşkent Emniyet Müdürlüğü: Kimsenin sakalını kesmedik

Özbekistan'ın Başkenti Taşkent Emniyet Bakanlığı  "Malika" perakende satış noktalarında Ağustos 23-24 tarihlerinde erkeklerin sakallarının zorla tıraş ile yapıldığı olayla ilgili resmi bir açıklama yayınladı.

Taşkent Emniyet Müdürlüğü’nün Basın Servisi’nin “Kimsenin sakallarını traş etmedikleri ve etmeyecekleri” başlığı altında yaptığı açıklamada, bugünlerde Taşkent'teki planlı etkinliklerin güvenliği için “kalabalık yerlere özel dikkat gösterildiği” belirtildi. Örneğin, Sayilgokh caddesi, parklar ve meydanlar, alışveriş ve eğlence merkezleri ve pazarlar. ”

Açıklamada, “Bazı tesislerde, görsel kontrolün yanı sıra, durumu izlemek için akıllı dış mekan kameraları kullanılıyor. Veri tabanı, kural olarak, gözlüksüz, şapka ve sakal olmadan fotoğraflarının çekildiği istenen biyometrik pasaportun verilerini içeriyor ”denildi.

Taşkent’in en büyük elektronik pazarlarından olan Malika'da yüzlerce erkeğin sakalının tıraş edilmesiyle ilgili yapılan açıklamada, bu teknoloji pazarında, cep telefonlarının çalınması, alım satımı ile ilgili “ceza davası kapsamında çalışan bazı kişiler için operasyonel önlemler alındığı” öne sürüldü.

“Maalesef, benzer gerçekler hala devam ediyor ve orada resmi ve gayri resmi olarak çalışan bireyler yasadışı eylemlerde bulunuyor. Sakalın varlığından bağımsız olarak konuşmaya davet edildiler, ancak kuşkusuz pazardaki çoğunluğu oluşturdular, ”dedi.

Ajansa göre, "Vatandaşların yanlarında bir biyometrik pasaport getirmeleri söylenildi."

"Olayın dini sebebi yok"

Basın servisinin açıklaması, "olayın dini bir geçmişi olmadığını" vurguladı.

Geçen gün Malika'da ev aletleri satan bir girişimci konuyu medyaya bildirmiş, yüzlerce kişi gibi kendisinin de sakallı olduğu için gözaltına alındığını, sakallarını tıraş etmeye zorlandığını, polis merkezine götürüldüğünü ve tıraş olduktan sonra serbest bırakıldığını bildirdi.

Kaynak: Ozodlik

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?