banner39

Taşkent karaborsasına Çin yuanı yaygınlaşıyor

Taşkent’teki para karaborsasında Rus rublesi yerini Çin Yuanı almaya başladığı bildirildi

Orta Asya 14.02.2015, 13:59 03.05.2019, 18:08
Taşkent karaborsasına Çin yuanı yaygınlaşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yabancı para birimlerinin serbest dolaşımı yasak olan Özbekistan'ın para karaborsasında Çin yuanının gittikçe yaygınlaştığı bildiriliyor.

Azadlık radyosunun konu ile ilgili haberinde başkent Taşkent ve başka büyük şehirlerin karaborsalarında Çin'in "kırmızı" parasını satan ve alanların sayısının hızlıca arttığı kaydediliyor. Son zamanlarda Rus rublesinin çökmesi ve ABD doların aşırı değer kazanması Özbekler arasında Çin parasının popülaritesini artırdı.

Bunun başka bir nedeni olarak son yıllarda Özbekistan ve Çin arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin süratle gelişmesi ve Çin mallarının Özbekistan pazarlarında yaygınlaşması da gösteriliyor.

Resmi rakamlara göre, Çin ve Özbekistan arasındaki ticaret hacmi 2013 yılında 2012 yıla nispeten yüzde 63 oranında artarak 3,7 milyar dolara ulaştı. Bunun 2 Milyar dolardan fazlası Çin'den getirilen çeşitli tüketim ürünleri, yani yüksek teknoloji araçları, gıda ve elbise pazarına aittir.

Dünyanın çoğu ülkesinde Çin'de üretilen ucuz mallara ihtiyacın artması ile Çin yuanına olan talep de buna paralel olarak artıyor. 2014 yılında uluslararası piyasalarda Çin parası vasıtasıyla yapılan finansal işlemlerin oranı 2013 yılına göre iki kat arttı ve Çin parası dünyanın en fazla işlem gören beşinci parasıoldu.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?