banner39

Taşkent'in yaşam standart düşüklüğüne bir rapor daha

The Economist dergisi tarafından yapılan araştırmada, Taşkent'in yaşam derecesinde Orta Asya şehirleri arasında 117'nci sırada olduğu ortaya çıktı

Orta Asya 19.08.2016, 12:15 19.08.2016, 12:15
Taşkent'in yaşam standart düşüklüğüne bir rapor daha

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz The Economist dergisi tarafından yaşam derecesinin değerlendirildiği bu yılki raporda Özbekistan'ın başkenti dünyanın 140 şehri arasında 117'nci sırada yer aldı.

Economist Intelligence Unit raporunda Orta Asya'dan değerlendirme alınan iki şehirlerden biri Taşkent, ikincisi ise Alma Ata oldu.

Global Livebility adı verilen raporda bölgenin ikinci büyük kenti, Kazakistan’ın Alma Ata şehri Taşkent’ten 17 basamak yukarıda, yani 100'ncü sırada yer aldı.

Raporu hazırlayan araştırmacılar, dünyanın çeşitli şehirlerindeki yaşam şartlarını belirlerken beş kriteri gözönüne aldı. İstikrar, sağlık, kültür ve çevre korunması, eğitim ve altyapı koşullarını inceleyerek değerlendirme yapıldı.

Economist Intelligence Unit'in bu yılki değerlendirmesinde ilk sıra Avustralya’nın Melbourne kentine verildi.

Raporda, dünya çapında farklı şehirlerde son beş yıl içinde ortalama yaşam derecesi yaklaşık yüzde 1, ortalama istikrar ise yüzde 2,4 azaldı.

Değerlendirmeye alınan 140 şehirden 71 şehirde yaşam koşullarında bozulma görüldü. Bu alanda en dramatik düşüş ise Şam ve Kiev’de gözlendi.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?