banner39

TİKA'dan Tuva Türklerine destek

TİKA, Moğolistan'da yaşayan Tuva Türklerinin anadil ve kültürlerinin korunması amacıyla başlattığı proje kapsamında eğitim malzemesi ve ekipman desteği sağladı

Orta Asya 12.08.2013, 13:52 12.08.2013, 13:52
TİKA'dan Tuva Türklerine destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Moğolistan'da yaşayan Tuva Türklerinin anadil ve kültürlerinin korunması amacıyla başlattığı proje kapsamında eğitim malzemesi ve ekipman desteği sağladı.

TİKA'dan yapılan açıklamaya göre, Moğolistan'ın etnik gruplarından biri olan Tuva Türklerine yönelik Tuva Türklerine Eğitim Malzemesi ve Ekipman Yardımı Projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor.

Moğolistan'ın başkenti Ulanbator'dan bin 500 kilometre uzaklıkta bulunan Hovd vilayetinin Buyant ilçesi sınırları içerisinde, 393 hanede 843 kişinden oluşan Tuva Türklerinin, anadilleri olan Tuva Türkçesinin bilinme oranı, yaşlılar dışında yüzde 10-15 civarında bulunuyor.

Anadili bilen yaşlıların azalması ve çocukların da okullarda Moğolca eğitim almasından dolayı yeni neslin anadil ve kültürlerine yabancılaşması nedeniyle, dilin ve kültürün korunması, gelecek nesillere aktarılması amacıyla TİKA ve Tuva Türklerinin Gelişimini Destekleme Derneği işbirliği ile hazırlanan çadır okul projesi çerçevesinde, TİKA tarafından eğitim malzemesi ve ekipman temini de gerçekleştirildi..

Proje çerçevesinde temin edilen malzeme ve ekipmanlar Hovd Vilayeti'nin Buyant ilçesi sınırları içerisinde bulunan yaylada düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene Buyant Kaymakamı Nergüi Tsermaa, Nariin Gol Muhtarı Demberel Radnaa, Tuva Türklerinin Gelişimini Destekleme Derneği Başkanı Mönhtsetseg Bürged, TİKA yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TİKA, projeyle 221 Tuva çocuğuna anadilleri ve milli değerleri hakkında bilgi sahibi olma imkanı sağlamayı hedefliyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?