banner39

Tokayev: Bağımsızlığımızı hediye olarak almadık

16 Aralık Bağımsızlık Günü’nün halkının yüzyıllardır kendi devleti için verdiği mücadelenin tacı olduğunu belirten Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, "Bağımsızlığımızı hediye olarak almadık" ifadesini kullandı.

Orta Asya 15.12.2021, 19:13 15.12.2021, 22:10
Tokayev: Bağımsızlığımızı hediye olarak almadık

Tokayev, Kazakistan’ın Kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile katıldığı, ülke bağımsızlığının 30. yılı vesilesiyle düzenlenen törende konuştu.

30 yıl önce babalarının hayalini gerçeğe dönüştürdüklerini söyleyen Tokayev, "Yeni Kazak devletini kurarak, tüm dünyaya bağımsızlığımızı duyurduk." ifadesini kullandı.

Tokayev, Bağımsızlık Günü’nün halkının yüzyıllardır kendi devleti için verdiği mücadelenin tacı olduğunu vurgulayarak, "Bağımsızlığımızı hediye olarak almadık." değerlendirmesinde bulundu.

Egemen bir devlet olarak kurulduklarından bu yana ekonomiden kültüre her alanda gelişme kaydettiklerinin altını çizen Tokayev, şimdi ise yeni küresel ve bölgesel zorluklar karşısında bu çabaları ikiye katlama zamanı olduğunu söyledi.

Tokayev, ülkesinin yeni 10 yıllık bir sürece giriş yaptığına işaret ederek, “Siyasi alanda modernleşmeye devam edeceğiz. Ekonomiyi yeni teknoloji ve yapay zeka alanlarına göre hızla geliştirmeyi hedefliyoruz. Çevreyi iyileştirmek, önümüzdeki 10 yılda kamu politikamızın önceliği olacak." ifadelerini kullandı.

Tören, ülkenin önemli sanatçılarının sahne aldığı konser programıyla sona erdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?