Torun İslam Kerimov dedesine karşı

Gülnara Kerimova’nın oğlu kendisinin "rejime karşı savaşçı" olduğunu söyledi

Torun İslam Kerimov dedesine karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'un kendisiyle aynı adı taşıyan torunu İslam Kerimov, dedesinin başında bulunduğu rejime karşı savaş halinde olduğunu söyledi. 

BBC radyosuna muhabirlerinden Natalia Antelava'ya konuşan Gülnara Kerimova'nın oğlu İslam Kerimov kendini "rejime karşı savaşçı" olarak tanımladı.
Torun İslam Kerimov bunu şu anda Taşkent'te Özbek yetkililer tarafından ev hapsinde tutulan annesi için yaptığını ifade etti. 

DEDEM ÜLKE YÖNETİMİ KONUSUNDA YÖNLENDİRİLİYOR

Gülnara Kerimova'nın oğlu İslam Kerimov, Özbekistan Devlet Başkanı olan dedesi İslam Kerimov'un ülke yönetimi konusunda güvenilir bilgilere ulaşamadığını söyledi. Torun Kerimov, buna gerekçe olarak büyükannesi Tatyana Kerimova'yı ve annesi Gülnara Kerimova ile araları kötü olan teyzesi Lola Kerimova'nın neden olduğu yönlendirmeleri gösterdi.

Sohbette torun Kerimov'un şu ilginç sözlerine de yer verildi: "Bir defasında dedem beni çağırdı ve bilgisayar kullanmayı öğrenmek istediğini söyledi. Ben ona bildiklerimi öğretmeye başladım. Ancak akşam anneannem bana "kafanı çalıştırsana, eğer deden bu işi öğrenirse annenin ve bizim yaptıklarımızdan haberdar olur dedi".

Baskıcı bir rejimle yönetilen ve şeffaflık konusunda eleştirilere hedef olan Özbekistan'da, Devlet Başkanı'nın kızı Gülnara Kerimova başına gelenlerden dolayı annesi ve kız kardeşini suçluyor. 

Gülnara Kerimova hakkında geçtiğimiz Mart ayında İsviçre savcılığı tarafından kara para aklama şüphesiyle soruşturma başlatılmıştı. 

Kerimova hakkında 2013 yılının Eylül ayında da Özbekistan'da bazı soruşturmalar başlamış ve bu tarihten itibaren Gülnara Kerimova'nın tüm mal varlığına kademeli olarak el konulmuştu.

Özbekistan'da 2015 yılının Mart ayında devlet başkanlığı seçimleri yapılacak. Gülnara Kerimova'nın, bu seçimlerde babasını devirmek ve iktidarı devralmak için gizliden gizliye bir savaş yürüttüğü ileri sürülüyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2014, 09:42
banner53
YORUM EKLE

banner39