Türk dünyası ortak kelimeler sözlüğü geliyor

Türkî Cumhuriyetler ve özerk devletlerin kullandığı dillerdeki ortak kelimelerin yer aldığı bir sözlük yayınlanacak

Türk dünyası ortak kelimeler sözlüğü geliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Azerbaycan Hükümeti'ne bağlı Terminoloji Komisyonu Başkan yardımcısı Sayalı Sadıgova, Türki Cumhuriyetler arasındaki ortak terminolojini yer aldığı bir sözlüğün hazırlanacağını söyledi. Sadıgova, sözlükte ortak kullanılan teknik, bilgi işlem ve benzeri alanlarda kullanılan kelimelerin yer alacağını kaydetti.

Sayalı Sadıgova, teknik terimlerin kullanılacağı ortak kelimelerin geliştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini açıklayarak, 2013 yılı sonuna kadar sözlüğün ilk bölümünün yayınlanacağını sözlerine ekledi. 2014 yılında da ikinci bölümün tamamlanması ile Türkçe konuşan ülkelerde kullanılmak üzere ortak bir terminoloji oluşturulacağı ifade edildi.

Sadıgova dilin gelişmesi için öncellikle o dile bağlı terminolojinin oluşturulması gerektiğini belirterek Türk dili konuşan ülkelerin de ortak terminolojisinin olması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 15:59
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Metin
Metin - 7 yıl Önce

Kitap harika ve faydalı olacak mutlaka. Yalnız birçok yerde yapıldığı gibi burada da bir hata var: Türki Cumhuriyet diye birşey yoktur. Türk Cumhuriyetleri olmalı. ( Türki: Arapça, Türk'e ait olan anlamındadır.) Türk Dünyası sözlüğü yaparken uygunsuz bir terim kullanmak doğru değil..

Arslan Küçükyıldız
Arslan Küçükyıldız - 7 yıl Önce

Harika bir teşebbüs. Sonuna kadar destekliyorum. Her Türk destek vermeli. İhşallah yarım kalmaz.

feyzi kanra
feyzi kanra - 7 yıl Önce

Hayırlı olsun

Bekbolat
Bekbolat - 7 yıl Önce

Böyle bir çalışmanın Türk dünyasına kazandırılması çok önemli. Kesinlikle destekliyorum. Ancak bu açıklama, hatırladığım kadarıyla iki yıl önce yapılmıştı. Görünen o ki; iki yıl önce yapılan açıklamanın ardından bir arpa boyu bile yol alınamamış. Bir de gözüme takılan bir nokta var. Haberin içinde Sadıgova'nın, 2013 yılı sonuna kadar sözlüğün ilk bölümünün ifadesi var. Bu durumda sitenin editörlerinin bu tür hatalara dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.

banner39