banner15

Türkiye ve Özbekistan’dan finansal istihbaratta ortaklık

Türkiye ile Özbekistan arasında finansal istihbaratta iş birliğini ön gören karar resmi gazetede yayımlandı.

Türkiye ve Özbekistan’dan finansal istihbaratta ortaklık

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Özbekistan arasında finansal suçlara ilişkin istihbarat paylaşımı kararı resmi gazete de yayınlandı. Karar, vergi suçları ve kara para aklama gibi suçlarda finansal istihbarat paylaşımı yapmayı öngörüyor.  

"Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) ile Özbekistan Cumhuriyeti Başsavcılığı Vergi Suçları, Parasal Suçlar ve Suç Gelirlerinin Meşrulaştırılması ile Bağlantılı Suç Faaliyetleri Hakkında Finansal İstihbarat Değişiminde İş Birliğine Dair Mutabakat Muhtırası"nın yürürlüğe konulmasına dair Cumhurbaşkanı kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karar, iki ülke iş birliği ve karşılıklı menfaat anlayışı içinde, ülkelerin yetkili makamları tarafından soruşturma ve kovuşturma başlatılmasıyla sonuçlanabilecek bilgi paylaşımı amacıyla şüpheli kara para aklama, terörizmin finansmanı ve bağlantılı suç faaliyetleriyle ilgili analizlerin kolaylaştırılmasını içeriyor.

Özellikler suç örgütlerinin ve mafya organizasyonlarının yasa dışı yollarla elde ettikleri gelirleri uluslararası dolaşıma sokarak meşrulaştırdıkları söyleniyor.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 18:33
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35