banner39

Türkmen at yetişticisine yurtdışı izni verildi

Türkmenistan'dan çıkışına izin verilmeyen Ahalteke atlarının yetiştiricisine yıllar sonra Tusya'ya gitmesi için izin verildi

Orta Asya 16.09.2015, 15:44 16.09.2015, 15:44
Türkmen at yetişticisine yurtdışı izni verildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın başkenti Moskova’da faaliyet gösteren Memorial İnsan Hakları Örgütü temsilcisi Vitaliy Panamorev, Türkmenistan hükümetinin ünlü at yetiştirme uzmanı Geldi Kyarizov’a Rusya’ya gitmek için izin verdiğini bildirdi.

Vitaliy Panamorev’e göre Cumartesi günü Türkmen istihbaratı yetkilileri Geldi Kyarizov’la bir görüşme yaptı ve ona Rusya’ya gidebileceğini bildirdi. Ancak 14 yaşındaki kızı Sophia ve hanımı Helen Serebryannik’in kız kardeşine ülkeyi terk etme izni verilmedi.

Türkmen yetkililerinin bu kararı AGİT’in her sene yapacağı insan hakları konulu toplantısı arifesinde vermesi dikkat çekti. AGİT toplantısında birçok ülkeden sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile Türkmenistan'da seyahat özgürlüğü konusu da görüşülecek.

Türkmenistan’ın milli sembolü haline gelmiş Akhal-Teke atlarının yeniden yetiştirilmesinde önemli bir rol oynayan Geldi Kyarizov, ülkenin ilk lideri Saparmurat Niyazov zamanında asılsız olarak cezai takibe alınmış ve 5,5 yıl hapse mahkum edilmişti.

Ekim 2007'de Kyarizov genel af kapsamında serbest bırakılmış, ancak mal varlığına el konulmuş, evi de yerel yönetim tarafından yıkılmıştı.

İnsan hakları örgütleri defalarca Türkmen istihbaratının devamlı baskısı altında olan Kyarizov’un sağlık durumu hakkında endişelerini dile getirmişti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?