banner39

Türkmen doktorların çalışırken cep telefonu kullanmaları yasaklandı

Aşkabat'ta okullara getirilen cep telefonu yasağı doktorlara da getirildi

Orta Asya 28.01.2020, 10:35 28.01.2020, 18:22
Türkmen doktorların çalışırken cep telefonu kullanmaları yasaklandı

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat yönetimi, çalışanların telefonlarını evde bırakmalarını veya baş hekime teslim edilmesini istedi.

Sağlık evlerinde, doktorların çalışma sırasında cep telefonu kullanmaları da yasaklandı. Aşkabat'ta 27 Ocak'ta, telefonların evde bırakılması ya da çalışma süresince baş doktora götürülmesi gerektiği söylendi.

Bundan önce, ülkenin eğitim kurumlarında cep telefonu kullanımının yasaklandığı bildirildi. Aşkabat'taki okullara cep telefonu getirme ve kullanma yasağı getirilmiş ve daha sonra Balkan, Lebap ve Daşoguz illerindeki okullarda mobil iletişim cihazlarına kısıtlama getirilmiştir.

Ebeveyn toplantılarında cep telefonu kullanımıyla ilgili kısıtlamalar bildirilmiş, yasaklamanın nedenleri ebeveynlik üzerindeki olumsuz etki ile açıklanmıştır.

14 Ocak'ta getirilen Aşkabat'taki okullarda cep telefonu kullanma yasağının sadece öğrencileri değil, öğretmenleri de etkilediğini belirtildi.

Eğitim ve sağlık kurumları çalışanları için mobil cihazların kullanılması yasağı, ülke yetkililerinin nüfusun internete ve bilgiye erişimine ilişkin artan kontrol ve kısıtlama arka planına karşı yürütülür.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?