banner39

Türkmen gazeteciye beş yıl hapis

Türkmenistan'da Radio Free Europe'un muhabiri Devletmurat Yazkuliyev, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Orta Asya 06.10.2011, 16:39 06.10.2011, 16:39
Türkmen gazeteciye beş yıl hapis

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkmenistan'da Amerika'nın finanse ettiği Radio Free Europe'un muhabiri Devletmurat Yazkuliyev, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı.

BBC'nin haberine göre, 27 Eylül'de gözaltına alınan Yazkuliyev, bir yakınını intihara teşvik etmek suçundan bu cezaya çarptırıldı.

Fakat merkezi Paris'te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Yazkuliyev'in Temmuz'da bir cephanelikte meydana gelen patlamayı kamuoyuna duyuran ilk gazetecilerden biri olduğu için cezalandırıldığını savundu. 

Hükümet başkent Aşkabat yakınlarındaki cephanelikte 15 kişinin öldüğünü açıklamıştı. Muhalefet ise patlamada yüzlerce kişinin öldüğünü söylüyor.

Rusya merkezli Fergana haber ajansına göre, olaydan sonra sorgulanan Devlet Muratyazkuliyev'e "bu tür kışkırtıcı haberleri yaymaya devam etmesi halinde sonuçlarına katlanma zorunda kalacağı" söylendi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nden Johan Bihr, mahkemenin kararının Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov'un demokratikleşme taahhütleriyle çeliştiğini belirtti.

Radyo Free Europe'un Genel Müdürü Steven Korn Yazkuliyev'in "kurmaca" bir duruşma sonunda cezaya çarptırıldığını , Türkmen yetkililerin ifade özgürlüğü söz konusu olunca yasa tanımadığını öne sürdü.

Sınır Tanımayan Gazeteciler'in 178 ülkenin yer aldığı ifade özgürlüğü listesinde Türkmenistan 176'ıncı sırada.

 

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?