banner39

Türkmenistan bir Türk şirketi ile enerji nakil hattı inşaatı konusunda anlaştı

Türkmenistan, bir Türk şirketi ile Afganistan'a elektrik temini için elektrik hatlarının inşası konusunda anlaşma imzaladı

Orta Asya 28.01.2020, 10:42
Türkmenistan bir Türk şirketi ile enerji nakil hattı inşaatı konusunda anlaştı

Aşkabat, 24 Ocak'ta Türkmenistan-Afganistan-Pakistan iletim hattı projesinin uygulanmasında işbirliği anlaşması imzaladı. Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Çalık Holding A.Ş.'nin (Türkiye) bağlı ortaklığı TAPP-500 Enerji Nakil Hattı FZE arasında karara bağlandı.

Türkmenportal'a göre mevcut toplantı, 220 kW'lık enerji nakil hattı inşaatı konusunda karşılıklı ortaklık için yasal bir çerçeve geliştirmek amacıyla Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov adına düzenlendi. Devlet başkanlığı kararnamesine göre, doğrudan ülkemiz aracılığıyla Türkmen-Afgan sınırına, Mary Hidroelektrik Santrali - Afganistan İslam Cumhuriyeti Herat kenti doğrultusunda, ulusötesi bir enerji otoyolunun döşenmesine ilişkin konular kabul edildi.

Ocak 2018'de Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Çalyk Holding A.Ş arasında bu alanda bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Şubat 2018'de Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) gaz boru hattı bölümünün kurulması sırasında, projeye katılan ülkelerin hükümetleri arasında Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) İsale Hattı Anlaşması imzalanmıştır.

Bu otoyolun tüm altyapı tesisleri için enerji tedarikine ek olarak, gelecekteki enerji nakil hattı, Afganistan üzerinden transit olarak Pakistan'a ve Güney Asya'nın diğer ülkelerine elektrik ihraç etme fırsatı sağlayacaktır.

Kaynak: centralasia, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (1)
Sebahattin ÜSTÜN 2 yıl önce
Çalık Holding A.Ş.'nin (Türkiye) TÜRKMENİSTAN İLE ELEKTRİK HATTI YENİ PROJESİNDE İDARİ YÖNETİCİ OLARAK GÖREV ALMAK İSTİYORUM.
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?